کهن ترین آثار تاریخی ایران قبل از اسلام + تصاویر

کوروش به عمق و نیز به تعداد کمانداران نسبت به هر سپر افزود و تمرکز سنگینتری از تیراندازان به وجود آورد. افزون بر این، کوروش بزرگواری و بخشندگی فوقالعادهای نسبت به دشمن پیشین خود آستیاگ نشان داد، با او با احترام رفتار کرد و اجازه داد برای بقیه عمر خویش در دربار سلطنتی او اقامت گزیند. تبار این پسر به هخامنش میرسید؛ کسی که بنیانگذار نیمه افسانهای خاندان سلطنتی پارس بود و گفته میشود که عشایر کوهنشین ابتدایی فارس را به ملتی کوچک تبدیل کرد.

ساتراپ اجازه داشت سپاهیان محلی را برای اداره شهربانی ایالت خود فرماندهی کند، ولی منشی او، که یک افسر امور مالیه بود و فرمانده پادگان سلطنتی در پایتخت او، گزارش امور را مستقیما برای شاه میفرستادند. هاتف پاسخ داد که اگر شاه لیدی از رود هالیس(قیزیل ایرماق کنونی در ترکیه) واقع در آسیای صغیر عبور و به ایرانیان حمله کند، امپراتوری بزرگی را نابود خواهد کرد. کوروش همچنین دریافت که اقوام تابعه امپراتوری ماد، که بیشتر آنها مجبور بودند سربازان ارتش ماد را تأمین کنند، از این وضع بسیار ناخشنودند و در صورت حمله به آستیاگ از او پشتیبانی نخواهند کرد.

به علت سرعت عمل کوروش اسپارتیان سرسخت کاری از پیش نبردند و نتوانستند به بقیه یونانیان کمک برسانند؛ خیلی زود ایونیه شکست خورد و ناچار شد تحقیر پرداخت خراج سالانه به کوروش (طلا و چیزهای باارزش دیگر) و نیز تأمین سرباز برای ارتش او را بپذیرد. دسته بندی کتاب 30 آزمون ریاضی 30 آزمون زبان و ادبیات فارسی Accessories Clocks Cooking Furniture Language Teaching Methodology (روش آموزش زبان) Lighting Toys آزمون استخدامی آموزش و پرورش آیندهنگری و مرزهای دانش ابتدایی ادبیات ادبیات داستانی ادبیات غیرداستانی ادبیات کودک و نوجوان (طوطی) ارشد ارشد و دکتری افست زبان اصلی اقتصاد و مدیریت المپیادهای علمی امام رضا (ع) و زیارت انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری بازاریابی و بورس بالای ۱۰ سال بالای ۱۲ سال بالای ۲ سال بالای ۴ سال بالای ۶ سال بالای ۸ سال بدون دستهبندی برق ومخابرات برگزیدهها پرفروشها تألیفی تاریخ ایران اسلامی تاریخ ایران باستان تازهها تازههای نشر ترجمه تصویری تصویری بدون متن جامعه شناسی جغرافیا جهانگردی و گردشگری چالش ها و جشنواره های علمی حقوق و علوم سیاسی داستانی دامپزشکی دانشگاهی در دست انتشار دروس زمین شناسی دروس عمومی دین و فلسفه روان شناسی روانشناسی و علوم تربیتی روش ها و فنون راهنمایی و مشاوره روش های تدریس در زبان انگلیسی ریاضی و علوم رایانه ریاضیات ریاضیات کانگورو زبان انگلیسی زبان انگلیسی عمومی (جلد اول)گرامر زبان تخصصی زبان تخصصی شیمی (The Scientific English For Chemists) زبان عربی زبان عمومی (کلیه رشته ها و گرایش ها) زبانشناسی زمین شناسی و معدن زندگینامه زیستشناسی زیستشناسی و تکامل سبک زندگی ایرانی اسلامی سنت و سیره اهل بیت شیمی معدنی 2 شیمی ومهندسی شیمی علم نجوم علمی عمومی (فانوس) علوم علوم اجتماعی علوم تجربی علوم رایانه ببراس علوم کشاورزی علوم ورزشی-تربیت بدنی عمران-ساختمان, سازه عمومی غیرداستانی فلسفه و تاریخ علم فنی ومهندسی کتاب کتاب دانشگاهی علوم انسانی اقتصاد الهیات و علوم دینی تربیت بدنی حسابداری حقوق روانشناسی زبان انگلیسی زبان و ادبیات عربی زبان و ادبیات فارسی علم جغرافیایی علوم تربیتی علوم سیاسی مدیریت علوم پایه آمار زیست شناسی شیمی علوم زمین شناسی فیزیک کامپیوتر علوم پزشکی پرستاری پزشکی پیراپزشکی علوم فنی و مهندسی مکانیک مهندسی برق مهندسی کامپیوتر مهندسی کشاورزی مهندسی معماری و عمران مهندسی مواد و متالوژی متالورژی مهندسی نقشه برداری و شهرسازی منابع آزمون کتاب عمومی ادبیات آموزش، نقد و نظریه ادبیات ایران داستان کوتاه رمان شعر ادبیات جهان داستان کوتاه رمان شعر ادبیات فانتزی تاریخ ادبیات زندگینامه و سفرنامه پزشکی و درمانی تغذیه و سلامت عمومی تاریخ ادیان و اقلیت شناسی اسطورهشناسی تاریخ ایران تاریخ جهان تاریخ آسیا دایرهالمعارف و مرجع روانشناسی ازدواج و زناشویی خود پروری موفقیت سبک زندگی سرگرمی و موسیقی سینما و تئاتر آموزش، نقد و بررسی نمایشنامه و فیلمنامه طنز داستان طنز شعر طنز علمی اقلیم شناسی و اقوام جانورشناسی و زیست جغرافیا و زمین شناسی نجوم فرهنگ و هنر فلسفه و عرفان اسلام و فلسفه تاریخ فلسفه کسب و کار و اقتصادی بازاریابی و مدیریت فروش مذهبی ورزشی کتاب های پروانه کتابداری کسب و کار کنکور کاردانی به کارشناسی کنکور کارشناسی ارشد کودک و نوجوان داستان و رمان سرگرمی و آموزشی گردشگری و هتلداری متوسطه اول متوسطه دوم مجموعه «از سر تا دم» مجموعه «تصمیم بگیر، عمل کن!

ایران، سرزمینی پر از رشادت ها و حماسه های تاریخ ساز، کشوری پهناور و همیشه حاضر در دل تاریخ جهان را نمیتوان در چند خط و نوشته گنجاند به دلیل آن که هرقدر بیشتر در تاریخ آن پیش میرویم دنیای وسیع تری را کشف می کنیم. کوروش پادشاه بزرگ ایران کمتر از شهریار پیشین ماد به فال و شگون اعتقاد داشت و از خورشید گرفتگی برای غلبه بر جهان بیمی به خود راه نمیداد. ، میزیستند از پادشاه جدید راضی نیستند. این نشان میدهد که چگونه دولتی کوچک میتواند، بدون دلیل روشن، همانند ستارهای جدید ناگهان بدرخشد و فراخی مرزهای خود را به اقوام و ملل و نژادهای گوناگون گسترش دهد.

طی قرنهای طولانی و پرهیاهو، امپراتوریهای بزرگ بینالنهرین و ایران باستان همانند جزر و مدی بیپایان ظهور و سقوط کرده و در پس خود شهرهای ویران و بلندپروازیهای فروپاشیده را باقی گذاشته بودند. علویان از نسل امام حسن (ع) بوده و در طبرستان و دیلم حکومت خود آغاز کرده و پایتخت خود را آمل قرار دادند . بعد از مرگ اسکندر مقدونی ، سردار او سلوکوس با ایجاد حکومت سلوکیان فرمانروایی خود را آغاز کرد . بر اساس همین فصل بندی شاید بهتر بود دوران حکومت جمهوری اسلامی نیز به جای یک فصل حداقل در دو فصل یکی از ابتدای انقلاب اسلامی تا پایان جنگ تحمیلی و دیگری از زمان شروع رهبری آیت الله خامنه ای تا عصر حاضر را در بر می گرفت.

«رفرم، انقلاب و جنگ بزرگ» موضوع فصل دوم کتاب است که ریشههای مشروطه، علت نیاز به نظام مشروطه، نقش احزاب مختلف و روزنامهها درشکلگیری نظام مشروطه و ترکیب نمایندگان مجلس شورای ملی بررسی شده است. او سرزمین ماد را نخستین ایالت یا ساتراپی امپراتوری خویش قرار داد و آن را «مادا» نامید و اکباتان را سالم و دستنخورده، پس از پاسارگاد در تپههای فارس، به عنوان پایتخت دوم خویش برگزید، از این رو از آن پس امپراتوری ایران باستان را معمولاً «شاهنشاهی ماد و پارس» مینامیدند. »یافتههای پژوهشی نشان میدهد که زنان ایران زمین از زمان مادها (که نخستین ساکنان آریایی ایران زمین بوده اند) حجاب کاملی شامل پیراهن بلندچین دار و شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند روی لباسها، داشته اند.

پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه است.به زنان دیگر آن دوره نیز برمیخوریم که از پهلو به اسب سوارند. سبب روبرو کردن سوارهنظام دشمن با شترها برانگیختن ترس غریزی اسب از شتر است. تا آستیاگ از شکست ننگین سپاه ماد آگاه شد، سوگند یاد کرد که به هر حال کوروش را آسوده نخواهد گذاشت. کوروش بزرگ… یکی از پدیدههای شگفتانگیز، و نه البته نادر، تاریخ گذشته و حال آسیاست. در گذشته، دیگران ما را ملتی بزرگ می دانستند. ارتشهای بزرگ از واحدهایی مرکب از ده «هزارابا» یا ده هزار تن تشکیل میشدند. لباس این سپاهیان مرکب است از کلاه نرم نمدی، ردای گلدوزی شده آستیندار، زرهی با زنجیرهایی شبیه به فلس ماهی که مانند کت روی ردا میپوشیدند و شلوار.

فرمانده هر «صاتابا» یک «صاتاباتیس» بود که به نوبه خود هر «صاتابا» به ده «داتابا» مرکب از ده مرد تقسیم میشد. جدیدترین موج فراز آمده در این جزر و مد تاریخی مادها بودند که از همه نیرومندتر شدند. مانند «دیواری» در جلوی ستون از آنها محافظت میکرد و امکان میداد که همه افراد «داتابام» با دست باز به تیراندازی یا شمشیرزنی بپردازند. آريائىها پس از ورود به ايران به طوايف مختلف تقسيم شدند که مهمترين آنها مادها و پارتها و پارسها هستند.

کوروش بزرگتر که شد به مردی با بینش ژرف، دلاور و با استعداد تبدیل شد؛ آرزوی او تنها آزاد کردن قوم خود از زیر سلطه مادها نبود، بلکه توانست در زمانی بسیار کوتاه دودمان هخامنشی را به قدرتی باورنکردنی و نفوذی شگفتانگیز در بیشتر جهان شناخته شده آن روز برساند. بزرگترین سازه خشتی جهان متعلق به دوره ساسانی که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت. در انتهای فصل نیز اشاراتی به ساختار ایلات و طوایف در دوره قاجار و روابط و تعاملات آنها و نوع مناسبات دربار با سران این قبایل(که عموما مبتنی بر تفرقه افکنی بوده) شده است.

آنها در هنگام خطر یا بحران که در آنها تردید ایجاد میکرد با این هاتف مشورت میکردند. یکی از عادات یونانیان مشورت با هاتف مشهور معبد شهر دلفی، شهری در منطقه مرکزی یونان اصلی بود. تن به کشتن دادند و از بقیه، عدهای جانب پارسیان را گرفتند ولی قسمت اعظم لشکریان پشت به دشمن کردند. تیرانداز در پشت نیزهافکن پنهان میشد و رگبار تیر را به دشمن میبارید. نیزهافکن با دشمن درگیر میشد و سپر را به دست میگرفت. به عنوان اسلحه یک سپر حصیربافت سبک، یک تیردان یا ترکش، زوبینهای کوتاه، کمانی سخت و محکم با تیرهایی از جنس نی و خنجرهایی آویخته به کمر داشتند.

معروف بود خدمت میکردند؛ از این رو به آنها هنگ جاوید میگفتند که به محض کشته شدن یا مرگ یکی از افراد آن، فرد دیگری جانشین او میشد. کوچکترین واحد تاکتیکی پیادهنظام بود که به ستون یک به میدان نبرد فرستاده میشد. به صورت یک ستون نه نفری میایستادند و هر مرد به کمان و شمشیر کج مسلح بود. کوروش به عنوان یک اقدام دیگر، شبکهای از جاسوسان در ایالات داشت که اخبار مهم رویدادهای مناطق دوردست را برای او ارسال میکردند.

بدین ترتیب، امپراتوری ماد که تازه تشکیل شده بود، ناگهان به دست کوروش پایانی مصیبتبار یافت. چنان که هنگام مطالعه این اثر تنها با تاریخ و سرگذشت سلسلههای ایرانی ماد، هخامنشی،اشکانی و سلسله یونانی سلوکی آشنا نمیشویم، بلکه در زمینه تاریخ خاورمیانه امروز و یونان باستان اطلاعات دست اول خواهیم یافت. لذا کتاب میتواند اطلاعات جامع و کلی دربارهی تاریخ مدرن ایران به دوستداران تاریخ بدهد. لذا خواننده باید برای فهم بهتر تاریخ دو قرن اخیر ایران کتابهای مردم شناسانهای مانند «خلقیات ما ایرانیان» از محمد علی جمالزاده را در کنار تاریخ ایران مدرن مطالعه کند. مغول ها که خود را در برابر مردم ایران تنها یافتند شروع به قتل عام کرده و ایران را به خاک و خون کشیدند و چیزی جز ویرانه باقی نماند .

شاخه تشیع در اسلام خود به زیر شاخه های فراوانی تقسیم شده است، اما امروز شاخه دوازده امامی اکثریت مسلمانان ایرانی را به خود جلب کرده است. حضرت محمد (ص) در طی دوران زندگی اش عرب های شبه جزیره را متحد کرد و دولت مذهبی نیرومندی را بنیان گذاشت که بعدها مرزهایش را سمت شرق، غرب و شمال گسترش یافت. هنگامی که ارتش کیاکسار سراسر ارمنستان را در نوردید و سپس برای فتح لیدی به سوی غرب تاخت، کوروش فقط ده سال داشت.

بنابراین کروزوس نیز طبق این سنت پیکی نزد هاتف فرستاد و از او پرسید آیا صلاح است که به نبرد با کوروش بپردازد یا نه. سیستم ارتش کوروش تا حد زیادی از سیستم نظامی آشوریان کپی برداری شده بود، گرچه او این سیستم را تغییر داد و تکمیل کرد. آشوریان تا حد بسیاری از تاکتیکهای مؤثری که طی قرنها در جنگهای خاور نزدیک مرسوم بود استفاده میکردند. از اینرو وقتی لشکریان او با سربازان پارسی روبرو شدند فقط تنی چند… اما با گذشت زمان سپاه نخبهای از رزمجویان سوار از میان نجیبزادگان ایران باستان تشکیل داد.

یرواند آبراهامیان در کتاب تاریخ ایران مدرن، وضعیت دو قرن اخیر از حکمرانی قاجار تا موضوعاتی مثل اکتشاف نفت، انقلاب مشروطه، دودمان پهلوی و همچنین علل به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی ایران را مورد بررسی قرار داده است. وی آثار متعددی را در کارنامه پژوهشهای دانشگاهیاش ثبت کرده است که پرآوازه ترین آن ها کتاب ایران بین دو انقلاب است. نویسنده این کتاب فردی دانا و داشنمند بوده و کاملا آگاه به تاریخ و فرهنگ و تمدن ایرانی بوده و با دانش بسیار بالا، این اثر ارزشمند و بینقص را گردآوری و تحریر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید