کشتی فرنگی چیست و چه قوانینی دارد؟

وی درباره معرفی کادر فنی تیم کشتی جوانان کشورمان تأکید کرد: سعی میکنم از مربیان سازنده هم به صورت مقطعی در اردوها استفاده کنیم. قبلاً هم در اردوها این کار را انجام دادم و از مربیانی که کمتر دیده شدهاند مثلاً از استانهای سیستان یا ایلام در اردو استفاده کردیم. این مسئله هم برای خودشان ایجاد انگیزه میکند و هم اینکه حضور مقطعیشان در اردوها باعث میشود به باشگاهشان لطمه نخورد. وی در مورد اینکه آیا غیر از کشتی کار دیگری هم انجام میدهد، گفت: حقیقتا تمام فکر و ذهنم کشتی است و فرصت ورود به جای دیگری را ندارم ولی اگر جایی حضور من مثمرثمر باشد با جان و دل انجامش میدهم ولی شغل خاصی ندارم.

وی در مورد اینکه آیا غیر از کشتی کار دیگری هم انجام میدهد، گفت: حقیقتاً تمام فکر و ذهنم کشتی است و فرصت ورود به جای دیگری را ندارم ولی اگر جایی حضور من مثمرثمر باشد با جان و دل انجامش میدهم ولی شغل خاصی ندارم. یک کشتی گیر با برهم زدن تعادل حریف و کوباندن وی به زمین می تواند امتیاز بگیرد و به اصطلاح حریف را ضربه فنی کند. کشتی کلاسیک بانوان، یکی از رشته های غیرالمپیکی ورزش کشتی است که با درخواست فدراسیون کشتی ایران مختص بانوان محجبه طراحی شد پس از اینکه فدراسیون کشتی ایران درخواست خود مبنی بر راه اندازی کشتی برای زنان با حجاب را به اتحادیه جهانی داد و در آن آورد که کشتی به دلیل پوشش خاصی که دارد امکان فعالیت در این رشته را از بسیاری از زنان علاقه مند گرفته است.

علاوه بر شرکت در مسابقات بینالمللی، به دنبال برپایی اردوی مشترک با بزرگسالان نیز هستیم. در خراسان رضوی نیز کشتی بانوان با رشته کشتی آلیش از سال ۱۳۹۴ فعال شد و هم اکنون حدود ۲۰۰ نفر در رشته کشتی بانوان خراسان رضوی فعالیت می کنند. میرزایی را هم باید در کنار ابراهیمی شانسهای اول این وزن دانست. تحریم المپیک ۱۹۸۴ احتمالاً سومین مدال طلای او را از بین برد. برای مثال، اگر کشتی گیر بتواند حریف را از تشک بلند کند، طوری که پاهای حریف بالاتر از سر او باشند، معمولاً ۵ امتیاز را کسب میکند.

ما باید برنامههای سال آینده را تصویب کنیم و این درست نیست که هرکسی صحبت میکند. بسیاری از صاحب نظران، الکساندر کارلین روس را بزرگترین فرنگی کار تاریخ این ورزش میدانند. سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در پایان عنوان کرد: حضور در تورنمنتها در رده سنی جوانان بیشتر از اردوهای طولانی مدت اثر میکند، چون این بچهها رو به پیشرفت هستند و حضور در مسابقه موجب رشد آنها میشود.

ورزش کشتی در کشور ما ایران جزء ورزش های ملی محسوب میشود، ابتدا در زورخانه ها رواج داشت و سپس به صورت آزاد و فرنگی گسترش یافت. تحقیق در مورد چرا ورزش کنیم؟ پتانسیل کشتی ما بالاست، کشتیگیران خوبی هم در مسابقات کشوری بودند، اما من به دنبال این هستم که به جای یکی دو کشتیگیر مدعی، در هر وزن پنج کشتیگیر باکیفیت داشته باشیم که از بین آنها بتوانیم تیم بهتری را انتخاب کنیم. همت والای کشتی گیران را می ستاییم و به مسئولان و دست اندرکاران این تیم خدا قوت می گوییم و این عنوان قهرمانی را به شایستگی تقدیم ملت پهلوان پرور ایران عزیز می کنیم.

به گزارش ورزش سه به نقل از مهر حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان عصر امروز در مراسم افتتاح کمپ تیمهای ملی کشتی گفت: از فدراسیون کشتی برای زحماتی که متحمل شد تشکر میکنم. اما اگر در حالت سرپا مجری حریف را در خارج از تشک به پل ببرد، 4 امتیاز دریافت کرده و کشتی در وسط تشک در حالت سر پا ادامه خواهد یافت. گروه کیاورزش با آگاهی از این مورد که رشته کشتی حساسیت و تکنیک های ریزی دارد، این وسیله را تولید و به بازار عرضه کرده است. نایب رییس هیات کشتی خراسان رضوی در خصوص وضعیت کشتی بانوان در استان گفت: متاسفانه حق بانوان همیشه ضایع شده است و در رشته کشتی نیز به دلیل محدودیت اعتبارات مقرر بود از ابتدای سال این رشته توسط فدراسیون حذف شود که طراحان آن موفق نشدند این مورد را عملیاتی کنند.

تاریخچه ورزش کشتی در ایران در دوران صفویه و زندیه، کشتی و ورزش باستانی و پهلوانی رونق بیسابقهای در ایران یافت به طوری که در هر شهر صدها پهلوان بنام وجود داشته است. همچنین در این جلسه کلیات ضوابط و مقررات مربوط به “کشتی کلاسیک بانوان”، به شرح ذیل اعلام و به تصویب هیات رئیسه “اتحادیه جهانی کشتی” رسید. د- کلیه فنونی که منجر به پل رفتن حریف شود، در صورتی که در شرایط پل ، حریف کمتر از 3 ثانیه مکث داشته باشد، 2 و یا 4 امتیاز برای مجری فن به همراه خواهد داشت.

7- اگر کشتی گیر ، در منطقه ایمنی تشک ،در موقعیت خطر قرار گیرد،در صورتی که شروع فن در حالت خاک بوده باشد، فقط دو امتیاز به مجری فن تعلق می گیرد و کشتی در وسط تشک ، در حالت سرپا ادامه خواهد داشت. سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان راجع به جابهجایی زمان برگزاری مسابقات کشوری تصریح کرد: رقابتهای قهرمانی کشور ما قرار بود اواخر اسفند برگزار شود. تقویم را نگاه کردم و دیدم جام تختی اوایل اسفند برگزار میشود که یک تورنمنت خوب داخلی است. اما نفراتی مانند امید حسن تبار و علیرضا قاسمی، ملیپوش ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آمریکا در ۷۴ کیلوگرم، در کنار حمیدرضا زرین پیکر، نفر اول مسابقات اوپن را میتوان از دیگر مدعیان این وزن دانست.

در صورتی که مجری تظاهر به اجرای فن نماید(Simulation) و در حالت خاک فرود بیاید، 2 امتیاز از دست خواهد داد. جهان پهلوان تختی در این مسابقات با حضور مقتدرانه در برابر « وان براند» آمریکایی، « مروید» روسی و « عصمت آتلی» که از قهرمانان صاحب نام وزن هفتم بودند از حیثیت کشتی ایران به خوبی دفاع کرد و در نهایت پس از تساوی با « مروید» جوان تنها به دلیل ۲۰۰ گرم اضافه وزن نسبت به حریف از دریافت نشان طلا محروم شد و به گردن آویز نقره رضایت داد.

باوفا در مورد ماجرای عجیب اخراجش از شرکت گاز گفت: سال 2019 یک مقطعی فدراسیون با سرپرست اداره میشد. از شهریور سال ۹۶ این رشته مورد تایید اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفت و مسابقاتش در تقویم رسمی فدراسیون بینالمللی این ورزش ثبت شد. در شرایطی که هریک از کشتی گیران در حالت خطر قرار گیرد، داور وسط با سه حرکت دست، 3 ثانیه را شمارش میکند و پس از تایید قاضی و رییس تشک،ضربه فنی را اعلام مینماید. رییس هیات کشتی خراسان رضوی نیز عدم امکان حضور زنان مسلمان در مسابقات جهانی را از دغدغه های بانوان کشتی گیر بیان و تصریح کرد: زنان ایرانی با پوشش نمیتوانند در رقابتهای جهانی و آسیایی کشتی آزاد شرکت کنند زیرا مورد تایید فدراسیون جهانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید