چرا جهان مدیون سیاست کووید صفر دولت چین است؟

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت که دولت متبوعش به نقش و جایگاه شورای انتقالی ملی لیبی برای حل مساله آن کشور اهمیت می دهد. پیام صریح چین به غرب این بود که رهبری بازسازی پس از جنگ در لیبی را به سازمان ملل بسپارد و پکن نیز از سهم اقتصادی خود در لیبی پس از خلع قذافی دفاع خواهد کرد و از آن چشم پوشی نمی کند. در سلسله مینگ ، اقتصاد کالا پیشرفت کرد و بذر سرمایه داری پاشیده شد . به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، هزینه های مراقبت از کودکان کمتر از سه سال در کسورات اضافی ویژه برای مالیات بر درآمد فردی لحاظ می شود. مقام ها و رسانه های رسمی چین در موضعی هماهنگ ضمن پشتیبانی از شورای انتقالی ملی لیبی اعلام کردند پکن از نقش سازمان ملل برای حل شرایط تازه پیش آمده در شمال آفریقا حمایت می کند. درجریان این سفر آقای وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین به تبادل نظر عمیق با ایشان پرداخته و دو طرف آغاز رسمی اجرای برنامه همکاریهای جامع دو کشور را اعلام نمودند؛ در همین حال وزرای خارجه دو کشور به طور مشترک بر لزوم تقویت همکاریها در حوزههای انرژی، تاسیسات زیرساختی، تولید انرژی، فناوری، همکاریهای بهداشتی و درمانی، گسترش همکاریهای کشاورزی و سید ماهی، مسأله ایمنی فضای مجازی، همکاریهای چند جانبه، تعمیق تعاملات آموزشی، سینمایی، تربیت نیروی انسانی و دیگر زمینههای انسانی تاکید نموده و تصریح کردند که این همکاریها به نتایج ملموستری در همکاریهای فی مابین منجر خواهد شد.

آقای حسین امیرعبداللهیان با تبریک سال نو چینی، سلام جناب آقای رئیسی به رئیس جمهور شی را ابلاغ و با تسلیم پیام کتبی جناب آقای رئیس جمهور به همتای چینی، آن را پیامی مهم در آغاز کار دولت سیزدهم دانست. انقلاب چهارم چین که گذار از کمونیسمِ رادیکال را به نظام اقتصادی «بازار آزادْ» مبتنی بر ایدئولوژی «لیبرالیسم اقتصادی» هدف قرار داده بود، از اواخر دورهی نخستوزیری چو ئنلای با ایجاد رابطه با آمریکا آغاز شد و در زمان رهبری دنگ شیائوپینگ به نتیجهی مطلوب خود رسید؛ نتیجهای که خروج چین از انزوا، گشایش درهای اقتصاد کشور و پیوستن آن به جامعهی جهانیِ لیبرالیسم، و صرفنظر از آرمانهای ضد امپریالیستیِ چپ را در پی داشت. دوم اینکه، چین بر ضرورت آغاز هرچه زودتر روند انتقالی سیاسی لیبی تاکید دارد. کارشناسان و ناظران سیاسی رفتارهای دیپلماتیک پکن در قبال تحولات لیبی را کاملا منطبق با سیاست آفریقایی چین می دانند. در اوایل دهه ۱۹۷۰ به کارشناسان به طور فزاینده ای هشدار دادند که نرخ رشد جمعیت در هند بسیار بالا ست. بر اساس مطالعات کارشناسان مورگان استنلی، ظرف 10 سال آینده 123.9 میلیون نفر از جمعیت چین وارد گروه سنی 55 سال و بالاتر خواهند شد که این رقم در بین تمامی گروههای سنی چین یک رکورد خواهد بود.

استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی لیبی باید مورد احترام جامعه جهانی قرار گیرد و نکته چهارم اینکه، ترتیبات پس از جنگ لیبی باید بدست سازمان ملل هدایت شود و پکن از اینکه شرایط لیبی مانند افغانستان و عراق رقم بخورد ، نگران است و از سهم خود در این بخش از قاره آفریقا هرگز نخواهد گذشت. در سال 2000میلادی این رقم به مرز 11 میلیارد دلار رسید. براساس برنامه تدوین شده حجم مناسبات چین با آفریقا در سال 2010 به مرز 100 میلیارد دلار رسید و به این ترتیب چین بزودی از آمریکا و فرانسه پیشی خواهد گرفت و اولین و بزرگترین شریک تجاری آفریقا خواهد شد. درحال حاضر چین سومین شریک تجاری آفریقا پس از آمریکا و فرانسه به شمار می رود. چنین رقابت های تجاری می تواند به سود کشورهای آفریقایی باشد و منافع آمریکا را افزایش دهد. اگرچه ممکن است ایالات متحده آمریکا و چین رقبای استراتژیک در آفریقا نباشد، اما این دو کشور می توانند رقابت تجاری با هم داشته باشند، درصورتی که کسب و کار آمریکا بیشتر در بازارها آفریقا صورت پذیرد ( چیزی که اوباما خواستار افزایش آن از طریق تجارت چند گانه و اقدامات زیرساختی است و در جریان سفر سال ۲۰۱۳ خود به سنگال، آفریقای جنوبی و تانزانیا اعلام کرد).

در برخی روایات توصیه به ازدواج به هدف تکثیر نسل، صورت گرفته است. بنابراین چالش ایران و آمریکا برای مدتی طولانی ادامه خواهد داشت و این تصور اشتباه است که برخی معتقدند اگر ما مقداری از مواضع خود عقبنشینی کنیم، دولت آمریکا هم از دشمنی با ما دست برمیدارد. نه اینکه همهچیز درباره سیاست و جامعه باشد؛ اما سهم زیادی هم درباره مقایسه وضعیت اقتصادی و تاثیر سیاستها روی وضعیت اقتصادی بود. از سوی دیگر در مواردی هم بیفرزندی عقوبتی است که گاهی دشمنان خدا به آن گرفتار میآیند. همانگونه این که در روایات دیگری نیز وارد شده است که خداوند گاهی روزی عدهای را در اختیار عدهی دیگر قرار میدهد و آن را مایه امتحان این افراد قرار میدهد. به طور کلی، از زمان اجرای سیاست درهای باز در چین تاکنون رقابتی تلویحی و گاه آشکار میان پکن و واشنگتن در جریان بوده و این رقابت در همه مناطق مهم و استراتژیک جهان از جمله در امریکای لاتین، جنوب شرق آسیا، آفریقا، آسیای میانه و منطقه خلیج فارس خودنمایی کرده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گسترش نفوذ چین در آفریقا و آمریکای لاتین انتقاد کرد و هشدار داد ممکن است اروپا رقابت بر سر نفوذ در این مناطق را به چین ببازد.

دیدگاهتان را بنویسید