نظام سیاسی چین :: پایگاه تخصصی حقوق بین الملل

تایوان به طور مستقل رئیس جمهورش را برمی گزیند و سیاستهای داخلی و خارجی اش مجزا از چین است و با ۲۱ کشور، که دولت تایوان را به رسمیت شناخته اند، روابط رسمی دیپلماتیک دارد، اما جزء سازمان ملل و دیگر سازمانهای بین المللی به حساب نمی آید. آیا اصول و انگارههای حاکم بر الگوی تنظیم خانواده و کنترل جمعیت وجود دارد که بر اساس آن بتوان الگوهای پیشنهادی را ارزیابی کرد؟ چین روابط قابل توجهی با عربستان سعودی، اسرائیل و تعدادی دیگر از همسایگان رقبای منطقهای ایران و دارد. این نوشتار درصدد آن است تا بر این مهم، تأکید کند که اتخاذ هر تصمیمی در این باره نیازمند توجه به ابعاد مختلف و متفاوت مسئله کنترل جمعیت است؛ به همین دلیل یکسونگری در مدیریت برنامههای کنترل جمعیت قابل نقد است و به جاست که از سوی پژوهشگران پاسخ سوالاتی چند در این باره معلوم گردد. 11. بخش قابل توجهی از مشکلات اجتماعی، مربوط به بافت شهرنشینی است.

این نظام همچنین اطلاعات مورد نیاز برای اصلاح قیمتهای برنامهریزی شده را به طریقی فراهم میکرد که تا زمان حذف بخش اعظم برنامهریزی مواد اولیه در اواسط دهه نود، قیمتهای خارج و داخل برنامه به میزان زیادی همتراز بودند. این یکی از اقدامات دولت چین برای محو و تضعیف فرهنگی مردم مسلمان سین کیانگ است. شی به خوبی از قدرت اقتصادی چین برای القا و وادار کردن به تبعیت از دیدگاه خود، استفاده میکند. روابط خارجی چین با کشور های دیگر اما، خلاصه به روابط اقتصادی می شد. در این ضمن ، مردم اقلیت ” چیدان ” در شمال چین کشور ” لیائو ” ( از سال 947 تا سال 1125 میلادی ) را تاسیس کردند . چین بارها این ادعا را رد کرده و اردوگاههای غربی استان “سینکیانگ” را مکانی برای آموزش زبان و فرهنگ اصیل چینی میداند. دستگاهی برای جلوگیری از بارداری است. مجموعه مصاحبهها و تحقیقات مجموعه خبری اسوشیتدپرس نشان میدهد که زنان اقلیت اویغور در چین به صورت مرتب در معرض تست بارداری قرار میگیرند. چین همواره بر این باور بوده که تحریم هیچ گاه مسیر صحیح و موثری برای حل ریشهای مسائل نبوده و بر این اساس همیشه با قاطعیت با هرگونه تحریم یک جانبه و غیرقانونی مخالفت نموده است.

دولت چین همچنین اعلام کرده ساکنین این کمپها به صورت داوطلبانه “مهارت و حرفه” میآموزنند. دولت چین روز دوشنبه اعلام کرد که سیاست های کنترل جمعیت خود را تا ۳۰ سال آینده تغییر نخواهد داد. عباسی با بیان اینکه امثال شهید طهرانی مقدم هستند که برای مردم ایران امنیت آورده اند، اضافه کرد: اگر می خواهیم در زندگی مردم دخیل شویم، باید در زمینه تامین امنیت کشور دخیل باشیم. بر اساس این سیاست، هیچ کشوری حق تسلط خود بر چین را ندارد و تجارت اقتصادی برای همه طرف ها آزاد خواهد بود. تحقیقات آسوشیتدپرس براساس آمار و اسناد دولتی، مصاحبه با 30 زندانی اویغور، خانوادههای ساکن در اردوگاههای کار اجباری و یکی از مربیان در این اردوگاهها صورت گرفته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: دولت چین برای کاهش نرخ زاد و ولد میان مردم اقلیت “ایغور” و دیگر اقلیتهای قومی و مذهبی اقدامات گسترده و جدیای انجام میدهد و در عین حال غیراقلیتها را به داشتن فرزند بیشتر تشویق میکند. برای این منظور باید قبل از هر چیز گوشت و خون استخوان را از میان بر داشته ، سپس با اره استخوان ها را هموار ساخت . یکی از نکاتی که در این باره در فضای توییتر به چشم میخورد، در کنار اعتراضها به طرح صیانت که کاربران آن را طرح محدودسازی دسترسی به اینترنت میخوانند، در میان کاربران علاقهمند و فعال در حوزه اقتصاد این مساله مطرح بود که با اجرایی شدن این طرح رانتی برای افراد و شرکتهایی ایجاد میشود تا فیلترشکن و ویپیان قانونی بفروشند یا شهروندان طبقهبندی میشوند و بر اساس شغل و رابطه خود به اینترنت دسترسی پیدا میکنند.

علیرغم تحولات و چالشهای به وجود آمده در عرصه منطقهای و بینالمللی، هیچ یک از دو کشور برای دیگری در سیاست خارجی خود رقیب محسوب نشده است. شی جین در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری ایده «سرنوشت مشترک بشریت» تاکید کرد: ما باید ضمن تعمیق ایده جامعه با سرنوشت مشترک و ادامه پیشبرد یکپارچگی اقتصاد منطقه و تسریع توسعه نوآورانه، به ارتباطات منطقه کمک کنیم و توسعه فراگیر و پایدار را تحقق بخشیم و با تبدیل بینش خود به واقعیت، مردم آسیا و اقیانوس آرام را از منافع آن برخوردار سازیم. در چنین حالتی کنترل جمعیت به اولویت سیاستگذاریها و برنامهریزیها در شهرها تبدیل نمیشود؟ زبان چینی به یکی از پرطرفدارترین زبان ها تبدیل شده است. دلیل این حساسیت ضرورت امنیت در انتقال انرژی به مراکز صنعتی چین و همچنین امنیت در انتقال کالاهای چینی از راه ابریشم به غرب است. براساس این قانون مردم قوم “هان” در چین، ملزم به استفاده از داروهای ضدبارداری، عقیمسازی و سقط جنین بودند. یک قزاق متولد چین در زمان بارداری سومش، با دستور دولتی برای استفاده از “آییودی” مواجه شد.

دیدگاهتان را بنویسید