نجوم احکامی در خطبه ۷۹ نهج البلاغه |

۴- کسانی که نمرهشان بین ۶۵٪ تا ۷۸٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال برنز دریافت میکنند. ۳- کسانی که نمرهشان بین ۷۸٪ تا ۹۰٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال نقره دریافت میکنند. اگر میخواهید برنامه ریزی برای المپیاد نجوم را شروع کنید بهتر است اول روی نجوم کروی متمرکز شوید؛ چراکه با تسلط روی نجوم کروی بعدا بقیهی مباحث را هم بهتر و سریعتر یاد میگیرید. اگر دانش آموز متوسطه اول و یا دانش آموز پایه دهم هستید و احساس ذوق و شور زیادی نسبت به نجوم در درون خود حس می کنید؟ در جداول زیر سعی شده است مهم ترین، جامع ترین و مفیدترین منابع معرفی شوند.

با توجه به نیاز دانش آموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد نجوم و اخترفیزیک و ضرورت آشنایی کامل آنها با مراحل، مباحث و منابع این المپیاد، نوشتاری جامع با عنوان ۰ تا ۱۰۰ المپیاد نجوم و اخترفیزیک را آماده و تقدیم شما دانش آموزان نجومی می کنم. کلاس مکانیک سماوی آوااستار به صورت فشرده و با تجربه لازم تمامی مباحث لازم را در زمان کمتر آموزش میدهد و با مشاوره کمک میکند تا در زمان کمتر و با بازدهی بیشتر در این قسمت موفق باشید.

پروفسور “یوسف ثبوتی”، نمونه کمنظیری از شریفترین و متواضعترین استادانی است که چندین دهه از عمر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان سپری کرده است. کسی از ثبوتی الگو نمیگیرد! شاید کسی فکرش را نمیکرد که بتوانیم پروژهای به این عظمت را در ایران به بهرهبرداری برسانیم. به گزارش ایمنا، داریوش ذوالفقاریراد هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد نشاط و پویایی علمی در اصفهان و کشور دانست و اظهار کرد: ترویج علم بهویژه نجوم یکی از دغدغههای مرحوم کیاستپور بود که در این راه ارتباط تنگاتنگی با مردم داشت. رصدخانه ملی ایران، یکی از دستاوردهای بسیار بزرگ و شاخص علمی و بزرگترین پروژه ملی کشور در حوزه نجوم محسوب میشود.

انجمن نجوم ایران با انتشار بیانیهای درباره رصدخانه ملی ایران، با انتقاد نسبت به افتتاح زودهنگام مهمترین طرح کشور در حوزه نجوم تأکید کرد که رونمایی نابهنگام از رصدخانه بیشتر اقدامی نمادین و برگرفته از فشارهای غیرکارشناسی خارج از ساختار دانشگاهی و پژوهشی بوده است؛ اقدامی که میتواند آینده این پروژه کلان ملی را به مخاطره اندازد و فراتر از آن، روند نجوم حرفهای را در کشور با نابسامانی روبرو کند. دکتر منصوری، معاون پژوهشی وقت وزارت علوم، این طرح را از قبل پیش برده و به تصویب رسانده بود و لازم بود که یک جایابی برای تلسکوپ انجام شود.

در حالیکه دکتر حبیب خسروشاهی، مجری طرح رصدخانه ملی با تأکید بر اینکه برای برگزاری این مراسم، واژه مناسبی انتخاب نشده است، برگزاری این آیین در روز ۷ تیرماه را با عنوان جشنی برای طرح کلانی که با حمایتهای دولتی به مرحله بعد، یعنی لایه نشانی شیشه تلسکوپ رسیده است، یاد میکند. یکی از تأکیدات از روز نخست این بود که فناوری (تلسکوپ) حتیالمقدور در ایران باشد، یعنی مشاوره (از خارج) بگیریم، اما فناوری در ایران باشد و این نکته مثبتی است که در دکتر منصوری وجود دارد و آن را تحسین میکنم. رفتم یک اتاق پُر از آدم جمع شده بودند که من بجز یکی دو نفر، کسی دیگری را نمیشناختم.

زمانی به من گفتند که دریچه چُدنی برخی از چاههای فاضلاب گم شده است؛ لابد آدم بیچارهای بوده که تنها چارهاش، برداشتن این دریچههای چُدنی بوده است. بدین ترتیب که نقاط شرقی از نظر زمانی جلوتر از نقاط غربی هستند. در جلسه معرفی پروژه که دکتر لاریجانی ترتیب داده بود، من هم دعوت شده بودم. به این ترتیب که ابتدا قطر زاویه ای (ظاهری) ستاره را تعیین میکنند، سپس با اندازه گیری فاصله ستاره قطر ستاره قابل محاسبه است. منجمان قدیم با توجه به مکان خورشید در آسمان و وضعیت ستارگان، زمان را تعیین میکردند و به تنظیم تقویم و تعیین فصول و جهات میپرداختند.

زمان نقاط مختلف سطح کره زمین که برحسب موقعیت خورشید تعیین گردد. مثلث کروی مثلثی روی سطح کره است که هریک از اضلاع آن قوسی از دوایر عظیمه باشند. مرکز و شعاع این دایره همان مرکز و شعاع کره است. این فرورفتگی در دوقطب به نسبت شعاع متوسط زمین (448/6367 کیلومتر ) بسیار کوچک است. بعضی از عجیب ترین ستاره ها، در واقع ستاره های مرده یا سیاه چاله های فضایی هستند که هنوز بشر از ماهیت آنها اطلاعات دقیقی ندارد. ★ستاره های زمینی ★ ستاره دار شوید ! اگر بتوانید دو سوم مسائل این کتاب را حل کنید؛ میتوانید در مراحل مختلف المپیاد نجوم عالی ظاهر شوید.

برخی از دانشگاهها رشته ستارهشناسی را از مقطع کارشناسی ارایه میکنند و هر یک از آنها ممکن است در گرایش خاصی تمرکز بیشتری داشته باشند. این کتاب منبع خوبی برای یادگیری کیهان شناسی است ولی خیلی پرحجم است و ممکن است خستهتان کند. با ظهور تجهیزات حرفه ای ستاره شناسی مانند تلسکوپ ها، علم اخترشناسی جهش رو به رشدی گرفت که در نتیجه آن تبدیل اخترشناسی از یک علم عامه پسند و مردمی به یک علم جزیی و خصوصی شد. دکتر سعدالله نصیری قیداری (رییس فعلی دانشگاه شهید بهشتی و مسئول سابق تیم مکانیابی رصدخانه ملی) با یک گروه ۱۰- ۱۵ نفری به مدت بیش از ۵ سال از کرمان تا اصفهان، قم، بیرجند، قلههای بلند را بررسی کردند تا به این نتیجه برسند که قله (۳۶۰۰ متری) “گرگش” در کاشان جای مناسبی است.

تأسیس رصدخانه هایی که در آنها ابزار ها ، کتابخانه ها و تجهیزات نجومی نگه داری می شد، نتیجه همکاری گروه هایی از منجمان، ابزار سازان، مهندسان و معماران بود و می توان گفت که منجمان مسلمان ابزارهای دقیق تری نسبت به منجمان یونان باستان ساختند و رصد های دقیق تری انجام دادند. با استفاده از ابزارهای ذکر شده و دیگر منابع موجود، میتوانید به آسانی به دوردستترین نقاط کیهان سفر و اجرام آسمانی را مشاهده کنید. روز بعد هویدا (نخست وزیر دوره پهلوی) با شهردار تهران دعوا کرد که مگر پارک برای زمانی نیست که مردم نیاز دارند بیایند و استفاده کنند؟

پس از دوازده دوره در سال ۲۰۰۷ این المپیاد با تغییرات اساسنامهای المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک (IOAA) نام گرفت که اولین دوره جدید در تایلند، دومین دوره در اندونزی و سومین دوره آن (۲۰۰۹) در ایران برگزار شد. ، بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد این المپیاد همه ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار میشود. این کار قابلیت اجرا در تمام دانشگاههای کشور را دارد. به کاربرد فیزیک و علوم مرتبط با آن در شرح پدیده های طبیعی در رشته ی نجوم می پردازد. از آنجایی که تمام نصف النهار ها ( طول های جغرافیایی ) در قطب ها با یکدیگر برخورد لذا مسافت میان هر درجه طول جغرافیایی متناسب با عرض جغرافیایی مختلف خواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-زینب سیار: علم نجوم از نخستین دانشی است که بشر به آن توجه کرده است، آشنایی با تاریخ علم نجوم موجب می شود تا ما انسانها متوجه شویم که اکتشافات بشر نه تنها تصادفی نیست بلکه تمامی پیشرفت ها دارای نظم و قانون مشخصی هستند و آشنایی با تاریخ علم باعث روشنتر شدن راه آینده جهت دستیابی به فناوری های نوین می شود. براین اساس ستاره های قرمز و نارنجی رنگی که در آسمان شب دیده میشوند سردترین ستاره ها ( رده MوK) و ستاره های آبی و بنفش ، سوزان ترین ستاره ها ( رده های BوO) هستند .

در این شغل ها علاوه بر تسلط و مهارت های مورد نیاز لازم است که با توجه به صنعت و کسب و کاری که اون آن شغل دارد افراد دانش مربوط به آن را کسب کنند. منظومه شمسی زمین سیاره کوچکی است که به همراه هفت سیاره و سیارک ها و اقمار سیارات به دور ستاره ای فروزان به نام خورشید می گردد. برنامه اقمار زحل موقعیت درخشانترین اقمار سیاره زحل را نشان میدهد؛ در این برنامه با وارد کردن هر تاریخ و زمان، قادر به دیدن موقعیت قمرهای زحل در مدار حرکتیشان به دور سیاره خواهید بود. امروز، روز مرگآوری است؛ زیرا دو ستاره کشنده (زحل و مریخ) با هم قرین شده است و بهرام (مریخ) در برج میزان است و خورشید و ماه به برج شما شعله میکشد و جنگ بهنفع شما نیست.

فرهنگ مردم ایران از گذشته تا به امروز بوده و هست که روز ۱۳ فروردین (سیزده بدر) را باید در فضای سبز سپری کنند و در خانه نمانند. در گذشته تمام پارکها در تهران دیوار و نرده داشتند. مطمئناً اگر تلسکوپ در اختیار داشته باشیم، در اینجا از آن استقبال خواهیم کرد. سد ذهنی که در مورد دانشگاه تهران وجود دارد این است که اینجا دانشگاه سیاسی است؛ مگر میشود نماز جمعه را در دانشگاه تهران بدون دیوار برگزار کرد؟ روسیه اولین میزبان آن بوده و تا کنون در کشورهای روسیه (۶ بار)، اوکراین (۳ بار)، چین (۲ بار)، سوئد، هند، تایلند، اندونزی و ایران (هرکدام ۱بار) برگزار شده است.

گرمایی که در این برخورد با جو زمین ایجاد میشود جسم را میسوزاند . در ابتدا پیشبینی شده بود که آینه تلسکوپ ۲ متر باشد که الان به ۳.۴۰ متر افزایش یافته است و چنین تلسکوپی را نمیشد در هر جایی قرار داد؛ چون هزینه بسیار سنگینی داشت و همه چیز باید با استاندارد جهانی همخوانی داشت، مخصوصاً جایابی آن باید کاملاً استاندارد بوده و آسمان (محل نصب تلسکوپ) صاف و ساکن بدون اغتشاشات گرمایی باشد.

برای هر جلسه جزوه و تمرینهای ریاضی مرتبط با المپیاد در اختیار شما قرار گرفته و شما با گذرندان این درس علاوه بر یادگیری ریاضیات لازم با تکنیکهای ریاضی که در المپیاد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد با حل مسالهی فراوان آشنا میشوید. همین افرادی که وارد محوطه دانشگاه میشوند و از فضای سبز آن استفاده میکنند، پلاستیکهای در مسیر را هم جمعآوری میکنند (چون مردم زنجان این دانشگاه را متعلق به خودشان و شهرشان میدانند)؛ وقتی احترام بگذارید، احترام هم میبینید. امیدوارم با شرکت تمام علاقهمندان به نجوم آماتوری بتوانیم جشنوارهای در شأن مرحوم کیاستپور برگزار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید