منابع المپياد نجوم

در دشت های باز و میان دریا به راحتی میتوان تصور دایره ای از افق داشت . ارتفاع ، فاصله هر جرم روی گنبد آسمان از دایره افق است . اولین و مهمترین قدم برای آشنایی هدفمند با اجرام آسمان ، دانستن موقعیت جغرافیایی محل رصد آسمان ، روی زمین است. معمولا این ها محل تولد ستاره ها یا حتی مرگ آنها هستند. هسته آنها معمولا از قطعات سنگ و فلز به وجود آمده است .

مهدی رحیمی مدرس دبیر کمیته عکس جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب نیز درباره موضوعات بخش عکس اظهار کرد: آسمان شب با نمای باز، یکی از موضوعات بخش عکس است که علاقهمندان میتوانند از راه کهکشان، صورتهای فلکی، بارشهای شهابی، مقارنهها، پدیدههای جوی و ماه و خورشید در کنار آثار باستانی و عوارض طبیعی عکسبرداری کنند. وی نمای عمق آسمان را دیگر موضوع بخش عکس دانست و افزود: شرکتکنندگان باید عکسهای خود را بهصورت حرفهای پردازش و ارسال کنند. تمام هزینههای این ۷ نفر در این ده روز، توسط برگزارکنندگان تامین میشود و شرکتکنندگان تنها هزینه سفر خود را پرداخت میکنند.

ده نفری که برندهی مدال طلا شدهاند بهجای نشستن سر کلاسهای سال دوازدهم، بهمدت 6 ماه در کلاسهای آمادگی دانش پژوهان شرکت میکنند. ۴- کسانی که نمرهشان بین ۶۵٪ تا ۷۸٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال برنز دریافت میکنند. در این مرحله بین 600 تا 800 دانشآموز پذیرفته میشوند و به مرحلهی دوم المپیاد نجوم راه پیدا میکنند. این ها برترین مستندها در زمینه نجوم و کیهان بودند. محاسبهگر تلسکوپ نیز ابزار تعاملی برای پاسخگویی به سوالات معمول در زمینه عملکرد تلسکوپ با توجه به تغییر چشمیها و لوازم جانبی طراحی شده است.

در این مقاله بهترین مستند ها در زمینه نجوم را به شما معرفی خواهیم کرد. در این دوره های آنلاین دانش آموزان در منازل خود و با استفاده از کامپیوتر شخصی در کلاس حضور خواهند داشت و مدرس کلاس از طریق یک نرم افزار تخصصی آموزش مجازی با دانش آموزان در ارتباط خواهد بود. این کیهان شناس تاکید کرد: آینده نجوم آماتوری بسیار پر اهمیت تر از گذشته آن خواهد بود زیرا موارد مورد مطالعه در علوم نجوم به اندازهای زیاد است که منجمان دنیا هر تعدادی هم باشند، فرصت بررسی آنرا پیدا نمیکنند، ضمن اینکه تلسکوپ جدیدی که هفته آینده در مدار قرار خواهد گرفت، آن چنان داده تولید میکند که پردازش و ضبط این دادهها به تعداد بسیار زیادی نیروی منجم نیاز دارد.

امروز میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا هستند که شبانگاه از بام خانه، یا در خارج شهرها به رصد ستاره ها میپردازند و در آرامش از این دریای بیکران لذت میبرند. همچنین در این مستند با همهی تنوع و پیچیدگیهای زمین مانند دریا، اتمسفر و حیات آشنا خواهیم شد. برای دانلود مستند تولد زمین با دوبله فارسی شبکه منوتو اینجا کلیک نمایید. برای دانلود مستند مستند اکتشافی مجدد اینجا کلیک کنید. اگر قصد دارید در المپیاد نجوم شرکت کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا بهروزترین منابع و اطلاعات را دراختیارتان بگذاریم.

برای یادگیری بهتر مباحث مربوط به نجوم کروی بهتر است مسائل 13 دوره المپیاد برگزار شده در ایران را هم بررسی کنید. المپیاد نجوم همچون المپیادهای دیگر طی ۳ مرحله توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می شود. بعد از این آزمون حدود ۴۰ نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال به مدت ۲٫۵ ماه در کلاس های فشرده باشگاه دانش پژوهان شرکت می کنند (کف قبولی مرحله دوم بنابر نتایج سال­های گذشته بین ۲۸% تا ۴۰% نمره کل آزمون بوده است).

این آزمون معمولا در اواخر بهمن هر سال برگزار و نتیجه آن اواخر اسفند ماه اعلام می­شود (نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد نجوم عموما بین ۱۰% تا ۱۵% است). راستش را بخواهید برگزار کنندگان المپیادهای دانش آموزی مختلف هم دقیقا قصدشان جذب دانشآموزان خلاق و بااستعداد در زمینهی علوم پایه مثل نجوم، فیزیک و… اولین المپیاد نجوم، بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد.دوازده سال که میگذره اسمشو عوض میکنن ومیزارن المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک که اولین دورش تو تایلند، دومین دورش تو اندونزی و سومین دورش هم(۲۰۰۹)درایران برگزار میشه. مرحله دوم المپیاد نجوم حدود ۷۰ روز پس از مرحله اول و در دهه اول اردیبهشت سال بعد برگزار می­شود.

در این علم، نیروهای وارد بر اجرام سماوی بررسی و مدار حرکت آنها تعیین می­شود (و یا با دانستن مسیر حرکت اجرام، نیروهای وارد بر آنها را شناسایی می­کنیم). این منطقه در حدفاصل سیاره زهره و مریخ است که سیاره زمین قرار دارد. در این سحابیها یک یا چندین ستاره بسیار داغ وجود دارد (از رده های طیفی O یا B) این ستاره های سوزان موجب تحریک گازها و درخشش سحابی میشوند. حضور موفق دانش آموزان ایرانی در عرصه رقابتهای جهانی و همچنین تجربه خوشایند میزبانی المپیاد جهانی فیزیک ۲۰۰۷ در اصفهان، موجب گردید تا در رای گیری هیأت داوران در تایلند، میزبانی سومین المپیاد جهانی و اختر فیزیک ۲۰۰۹ به ایران واگذار شود.

مکانیک سماوی یکی از مهم ترین مباحث المپیاد نجوم و اخترفیزیک است که نیاز زیادی به فیزیک و ریاضیات پایه دارد و در صورتی که این مباحث را به درستی یاد نگیرید متوجه مباحث اصلی نخواهید شد. بالاترین و پایین ترین اعتباری منظور است. مدرسه آنلاین المپیاد نجوم آوااستار با هدف برگزاری کلاس،مشاوره،آزمون و هر آنچه برای موفقیت در المپیاد نجوم لازم است با کمترین هزینه برای دانشآموزان شکل گرفته است. همچین آزمونهای میان دورهای نیز دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار میدهد تا تلاش لازم را برای موفقیت در المپیاد داشته باشند. برای کسب موفقیت در المپیاد نجوم و توانایی پاسخ دادن به سؤالات آن باید در ابتدا با کلیات علم نجوم آشنا بود؛ کتابی همچون نجوم به زبان ساده نوشتهی مایر دگانی و یا نجوم دینامیکی نوشتهی رابرت دیکسون برای آشنایی اولیه با نجوم مناسب به نظر میرسند.

برای خود مکانیک سماوی کتاب “مکانیک سماوی، شریعت زاده” معرفی میشود که باید فصول لازم برای آن را مطالعه نمایید. کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهرههای فعال ماموریتهای فضایی روباتیک ناسا و از آن مهمتر مروج علمی برجستهای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت. همچنین یکی از مهمترین مسائل کیهان شناسی تحول کیهان است، کیهان هنگام آغاز چگونه بوده، اکنون چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود.

اینکه جهان چه ساختاری دارد، در چه مرحله­ای از وضعیت تکاملی خود به سر می­برد و آینده آن چگونه خواهد بود.تسلط بر مبحث کیهان­شناسی نیاز به ریاضیات پیشرفته دارد. اینکه جهان چه ساختاری دارد، در چه مرحله­ای از وضعیت تکاملی خود به سر می­برد و آیندش چجوریه. به تاثیر کهکشان­ها بر روی هم یا خوشه­های کهکشانی و برآیند آنها و همینطور انبساط جهان پرداخته می­شود. ۴۰ نفری که تونستن مرحله دور له کنن وقبول بشن برای یک دوره آموزشی که معروفه به دوره چهل میان تهران و بهشون مباحثی بسیار پیشرفته­تر از مباحث قبل تدریس می­شود.

در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ی مرحله دوم در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته تر از مباحث قبل تدریس می شود. 1- میانگین نمرات سه نفر اول به عنوان ملاک در نظر گرفته میشود. در صورتی که نمرات دانش پژوهی بسیار پایین باشد به ایشان مدالی تعلق نخواهد گرفت و با اهدای یک دیپلم افتخار از وی قدردانی به عمل میآید. پیش از اختراع تلسکوپ، نظریههای مهمی ارائه شد و کشفهای اخترشناسی مهمی رخ داد که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها میپردازیم: بابلیها و آشوریها متوجه شدند کسوف یا خسوف در یک دایره با نام دایره ساروس تکرار میشود.

دیدگاهتان را بنویسید