شعر زیبا در مورد زندگی + جمله های کوتاه با معنی در مورد زندگی

در این مطلب مجموعهای از اشعار تک بیتی ناب را ارائه دادیم. در این بخش گزیده ای از اشعار صائب تبریزی، شعر دو بیتی و تک بیتی کوتاه و زیبای صائب تبریزی را ارائه کرده ایم با آریا مک همراه باشید و در دیگر بخش های سایت هم، اشعار زیبا از شاعران دیگر را بخوانید. اشعار تک بیتی ناب روشی جذاب و عاشقانه برای بیان احساسات قلبی و ابراز عشق به عزیزان هستند.

مثل دوقلوهای به هم چسبیده! یک طرف بال و پر پروانه را هم دوست میدارد… متن شعر این ورق با خط زیبای نستعلیق سیاه بر روی زمینه ای طلایی رنگ نوشته شده که در اطراف آن یک قاب آبی با نقوش تاک طلایی رنگ قرار داده شده است. ورق خوشنویسی زیر، شعر نوشته ایست ناب و پر مفهوم که از غزلیات سعدی در آن استفاده شده است. سراسر این ورق با پرندگانی زیبا تزیین شده است و در ابتدا و انتهای شعر نوشته ها می توان این پرندگان را مشاهده کرد.

شاعر در این ابیات به توصیف بوی آسمانی و قابلیتهای ماندگاری معشوق پرداخته و می گوید که اگرچه مشک بسیار خوش بوست اما بو و رایحۀ موی معشوق را ندارد و در بیت بعدی به صورت غلو آمیزی چنین می سراید که اگرچه فردوس (بهشت) جایگاهی خوب و دلخواه است اما رونق کوی تو را ندارد. با مطالعۀ کامل این قصیده که دو بیت از آن در این نگاره آمده است، به روشنی می توان دریافت که شاعر در صدد بوده تا با این اشعار اغراق آمیز خود را نزد سلطان محبوب ساخته و توجه و لطف وی را بدست آورد و البته از دریافت مال و ثروت نقد نیز بی بهره نماند.

هنرمند خوشنویس این شعر نوشته که از نام او بی اطلاع هستیم، این اثر را بنام میرصفدرعلی رقم زده است که در قسمت پایین نگاره خطاطی شده است. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه عنوانی است که ما برای این مطلب در نظر گرفته ایم تا در ضمن آن تعدادی از بهترین آثار خوشنویسی به خط زیبای نستعلیق و نگاره های مرتبط با ادبیات گرانقدر فارسی را قرار دهیم. اینگونه سبک شعری در ادبیات فارسی بسیار مشاهده می شود به خصوص در سبکهای عراقی و هندی از اینگونه مضامین فراوان استفاده شده است. دلیل اصلی توجه شاه جهان به آثار میر علی، علاقۀ فراوان او به شعر نوشته ها و اشعار شاعران فارسی سرا بود.

گرایش حافظ به شیوهٔ سخنپردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. اشعار موجود در این خطاطی زیبا توصیفی هستند مدحی و ستایشگرانه از یک پادشاه یا شخص صاحب مقام که به عنوان سایۀ خدا بر روی زمین از او نامبرده شده است. بنابراین با توجه به آنچه بیان شد می توان نتیجه گرفت که تاریخ دقیق خلق این شعر نوشته ناب در طول مدت زمان حاکم بودن میرصفدرعلی از سال 1886 تا 1891 میلادی بوده است. این اثر در قرن شانزده یا هفده میلادی در کشور ایران خطاطی و خلق شده است.

این قطعه شعر خوشنویسی کوتاه و ناب در حدود سال 1800 میلادی توسط خوشنویس و خطاط کمتر شناخته شده ای به نام محمد حسین در قرن 19 یا 20 خلق شده که در هند یا ایران فعالیت می کرده است. با پذیرش این نکات می توان گفت که در زمان حضور استعمار انگلستان در هند، عملکرد و نفوذ خط نستعلیق فارسی و شعرهای ایرانی در هند همچنان متداول و قوی بوده است. بزرگترین روز زندگیِ همهی ما روزی است که مسئولیت تمام نگرشها و رفتارهایمان را تماموکمال بر عهده بگیریم.

مادرم سینی چایی در دست گل لبخندی چید، هدیه اش داد به من خواهرم تکه نانی آورد، آمد آنجا لب پاشویه نشست پدرم دفتر شعری آورد، تکیه بر پشتی داد شعر زیبایی خواند، و مرا برد، به آرامش زیبای یقین با خودم می گفتم زندگی، راز بزرگی است که در ما جاریست زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست رود دنیا جاریست زندگی ، آبتنی کردن در این رود است وقت رفتن به همان عریانی؛ که به هنگام ورود آمده ایم دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟

به کام دل نرسیدیم و جان به حلق رسید… خدايي کـه فغان آتشينم در دل سرد او بي اثر باشد خدا نيست ؟ شعر نیا باران شعر زیبایی اسـت اما مـا هر چـه گشتیم نتوانستیم نام این شاعر را پیدا کنیم، هستند کسانی کـه این را از خود میدانند، کسانی هم هستند کـه با جواب دراین شعر تغییراتی را در آن بوجود آورده اند، اما هنوز هم شاعر اصلی نامشخص اسـت و مـا هم فقط شعر را برای تان مینویسیم. در میان این آثار با شعر نوشته های ناب و بسیار پر معنی روبرو هستیم که توسط شاعران بزرگ ایران زمین در قالبهای مختلف شعری مانند: غزل، رباعی، قصیده و دوبیتی سروده شده اند که هر کدام از آنها به تنهایی نشان دهندۀ عمق فرهنگ ادبی این سرزمین هنر پرور می باشد.

زمینۀ این اشعار به صورت روشن و رنگ کرم کار شده و با نقوش ظریف گل و برگ تزیین گردیده است. بین شاعران اشعار حافظ مانند جناب علامه حسن زاده بسیار سنگین است. از جمله مشهورترین این شاعران که خوشنویسی اشعار آنها در زیر آمده است می توان سعدی و باباطاهر عریان را نام برد. با مجموعهای زیبای شعر ناب عاشقانه از شاعران معاصر و کهن همراه همیشگی ستاره باشید. ستاره | سرویس سرگرمی – شعر در میان هنرهای ادبی فراگیرتر است. در قطعۀ زیبای خطاطی هنری و ادبی زیر، اشعاری ناب و بسیار پر مفهوم قرار گفته اند که توسط شیخ بهایی، شاعر و عارف قرن دهم و یازدهم هجری سروده شده اند.

شعر کوتاه میتواند در موضوعات و دستههای مختلفی قرار گیرد. در این بخش روزانه مجموعه چند شعر ناب عاشقانه را با اشعار احساسی، دلنشین و زیبا برای عشق و همسر را به صورت کوتاه و بلند ارائه کرده ایم. بنابراین نهایت سعی به عمل آمد که در انتخاب اشعار این مجموعه از بهترین اشعار کوتاه معاصر گلچین شود. شاعر های اصیل کشور سعی کردند در اشعارشون کمتر از حروف عربی استفاده کنن .

در دوبیتی های باباطاهر به دفعات بسیار زیاد می توان با گویش محلی کلمات مواجه شد و به همین دلیل تلفظ کردن اشعار او برای برخی می تواند نامفهوم و سخت باشد، اما اکثر مردم همدان و لرستان به راحتی می توانند دوبیتی های او را بخوانند. به همه عالمش از من نتوانند خرید… یعنی همه از فرمان او اطاعت می کنند. ای در دل من، میل و تمنا، همه ی تو! گیرم که ای زمانه تو هم ساختی ولی!

من بگویم “جان” ولی با بقیه بدتا کنی؟ تو با من چه کردی که با او کنی! قاصدک هان، چه خبر آوردی؟ دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟ بگم آخه خدا چرا دنیا به آخر نمیاد ؟ برخی از معتقدان به آیینهای مذهبی و اسلامی، رفتن به آرامگاه او را با آداب و رسوم مذهبی همراه میکنند. متن دوبیتی که در ابیات زیر از آنها استفاده شده، با خط نستعلیق و با رنگی کاملاً سیاه خوشنویسی شده که با حاشیه ای ابری مزیّن گردیده است. ویژکی سبک مونشی رم اینگونه بوده که متن نستعلیق را با جوهر سفید بر روی زمینۀ قرمز خطاطی می کرده است.

بر همین اساس هم فال حافظ داری طرفداران خاص خود است. ولیکن خانه بر سر کوفتن داند گدایان را… خمار صد شبه دارم شراب خانه کجاست؟ از پر شمارترین این صنایع میتوان ایجاز، استعاره، ایهام، انسجام، ارسال المثل، ترصیع، تلمیح، تمثیل، تشبیه، تقابل، تکرار، توزیع، تناسب، جناس، تسمیط، کنایه، مقارنه و تقسیم را نام برد. اشعار کوتاه عاشقانه در دسته های مختلفی تقسیم بندی شده اند که از آن جمله شعرهای عاشقانه ی غمگین است و یا شعر های دلتنگی برای معشوق و مواردی اینچنینی. همچنین برای دسترسی به سایر اشعار، میتوانید به مطالبی مانند بهترین اشعار صائب تبریزی یا بهترین اشعار کوتاه سعدی نیز مراجعه کنید.

اگرچه از نام و آوازۀ این شاعر کمتر سخن به میان آمده است، اما این موضوع از زیبایی شعرهای او چیزی نمی کاهد. میرصفدرعلی خان در سال 1886 میلادی حاکم یکی از ایالتهای شمال شرقی پاکستان بوده و هنگامی که نیروهای استعماری انگستان در دسامبر 1891 آنجا را مورد هجوم قرار دادند، میرصفدرعلی به شهر کاشغر در سرزمین چین گریخت. شهرت این شاعر مشهور ایرانی در خارج از کشور پیچیده است و اکثر فرهنگ دوستان از سراسر جهان به ایران سفر کرده و به آرامگاه این شاعر ایرانی مراجعه کرده اند. متأسفانه از اشعار فارسی او در خوشنویسی ها و خطاطی های ایران کمتر استفاده شده و دلیل این کمتر مورد توجه قرار گرفتن آن است که غالب خطاطان به دنبال اشعاری با مفاهیم عارفانه و عاشقانه و البته پیچیده بوده اند و جای تعجبی نیست که اشعار بسیار ساده و عامیانۀ باباطاهر مورد توجه این گروه از خط نویسان فارسی زبان واقع نشود.

مطابق تقویم رسمی ایران این روز روز بزرگداشت حافظ نامیده شدهاست. آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در منطقهٔ حافظیّه در فضایی آکنده از عطر و زیبایی گلهای جانپرور، درآمیخته با شور اشعار خواجه، واقع شدهاست. از اینکه با مجموعه شعر ناب عاشقانه همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم. این شعر با الهام گیری از مراسم حج و سنت عید قربان، به مدح یک حاکم می پردازد. به دستت بدهم نیستی؟

دیدگاهتان را بنویسید