شعر زیبای عاشقانه برای اس ام اس

مجموعه کتابهای شعری که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم صرفا قسمت کوچکی از لیستهای منتشر شده توسط نمایشگاههای کتاب مختلف در رابطه با پرفروشترین کتابهای شعر است. این مجموعه در لیست پرفروشترین کتابهای شعر قرار میگیرد. کتاب علی داودی با نام ” گاهی حواست نیست” در لیست مجموعه شعرهای پرفروش قرار میگیرد. این خطاطی زیبا با خط نستعلیق بر زیبایی اشعاری که در وصف معشوق هستند افزوده است. محمد قمرالدین، این اثر خطاطی زیبا را در قسمت پایین سمت چپ، رقم زده و عبارت «کتبه محمد قمرالدین» را بر آن نگاشته است.

در این قسمت روزانه مجموعه اشعار عاشقانه و گلچین شعر دوبیتی، شعر کوتاه و بلند شاعر پرآوازه مولانا را قرار داده ایم. حتی روی سنگ قبر شاه جهان نیز با متون فارسی زینت داده شده است که این موضوع نشان از گسترش زبان و فرهنگ ادبی ایران در هند آن دوران است. سنگ ها افسرده است. آخر بنگویی که دلست این یا سنگ؟ مجموعه نامههای مولانا جلاالدین محم بلخی که طبق گفتهها شامل 150 نامه است، مکتوبات (یا مکاتیب) نام گرفته است. از آنجایی که این شاعر بزرگ ایرانی ارتباط عمیقی با قرآن داشته است، در بین ما ایرانیان از جایگاهی خاص برخوردار است.

ما چه کردیم و چه خواهیم کرد در این فرصت کم! در ادامه این مطلب بهترین آثا مولانا را بیان کرده و جهت آشنایی شما، هر یک را به اختصار توضیح خواهیم داد. به عقیدۀ سعدی باید به کسی دل داد که او نیز به صورت متقابل دل بسپارد و باید عاشق و غمخوار معشوقی بود که وی نیز اینگونه باشد. مادرم سینی چایی در دست گل لبخندی چید، هدیه اش داد به من خواهرم تکه نانی آورد، آمد آنجا لب پاشویه نشست پدرم دفتر شعری آورد، تکیه بر پشتی داد شعر زیبایی خواند، و مرا برد، به آرامش زیبای یقین با خودم می گفتم زندگی، راز بزرگی است که در ما جاریست زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست رود دنیا جاریست زندگی ، آبتنی کردن در این رود است وقت رفتن به همان عریانی؛ که به هنگام ورود آمده ایم دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟

در این مقاله قصد داریم برخی از آثار مولانا را ذکر کنیم؛ بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه باباطاهر عریان در نگارۀ زیر نشان از محبوبیت این شاعر عارف از گذشته تا امروز دارد. سراسر این ورق با پرندگانی زیبا تزیین شده است و در ابتدا و انتهای شعر نوشته ها می توان این پرندگان را مشاهده کرد. سلطان محمد خندان، اثر زیر را در سال 1509 میلادی در شهر هرات افغانستان به تصویر درآورده است. این نقاشی به سبک آثار کمال الدین بهزاد است اما نمی توان به طور قطع گفت که استاد بهزاد این نگاره را به تصویر درآورده است.

همانطور که می دانید عشق زیباترین احساسی است که در زندگی هر کسی اتفاق می افتد که هیچ وقت دوباره تکرار نمی شود و شاعران اشعار احساسی و بی نظیری در مورد این موضوع گفته اند که شما نیز می توانید به منظور ابراز احساسات تان به مخاطب مورد نظرتان شعر ناب عاشقانه ای را برای ارسال انتخاب کنید. اشعار تک بیتی ناب روشی جذاب و عاشقانه برای بیان احساسات قلبی و ابراز عشق به عزیزان هستند. بدیهی است که اشعار مولانا قطعاً به شکل آهنگین هستند و نشاط و شادابی را به انسانهای دیگر منتقل میکنند.

از جمله مشهورترین این شاعران که خوشنویسی اشعار آنها در زیر آمده است می توان سعدی و باباطاهر عریان را نام برد. بنابراین نهایت سعی به عمل آمد که در انتخاب اشعار این مجموعه از بهترین اشعار کوتاه معاصر گلچین شود. در این بخش روزانه مجموعه چند شعر ناب عاشقانه را با اشعار احساسی، دلنشین و زیبا برای عشق و همسر را به صورت کوتاه و بلند ارائه کرده ایم.

بسیار زیبا….اشعارحافظ انسان را ازخود بیخود میکند… برخی از این شاعران بسیار مشهور و برخی دیگر کمتر شناخته شده اند. گرایش حافظ به شیوهٔ سخنپردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. با مطالعه اشعار عارفانه مولانا میتوان به این نتیجه رسید که هر بیت از شعرهای مولانا در عین سوزناک بودن، دارای درس و عبرت هستند. تنها بخشی از دریای وسیع اشعار زیبا و احساسی هستند. چمله های زیبا برای زن و عشق زندگی به مناسبت… عشق وسعت آسمان زیبایی اش را به رخ زمین و زمینیان می کشد و در رگ و پی آدمیت نفوذ می کند و آنجاست که شور و هیجان قلیان می کند و به سر حد خود می رسد.

امروزه این مکان یکی از جاذبههای مهمّ گردشگری بهشمار میرود و بسیاری از مشتاقان شعر و اندیشه حافظ را از اطراف جهان به این مکان میکشاند. در ادامه یکی از زیباترین رباعیات مولانا را بیان ذکر کردهایم. اکثر افرادی که عشق را تجربه می کنند از مطالعه اشعار عاشقانه لذت می برند و همچنین تمایل به ارسال آن برای مخاطب مورد نظرشان دارند به همین خاطر، در ادامه مطلب زیباترین شعر ناب عاشقانه را گرد آوری کرده ایم و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، از این رو با آروزی عشقی سرشار از حال خوش و آرامش بخش به شما دوستان پیشنهاد می کنیم تا پایان مظلب همراه ما باشید.

وی معمولاً برای تزیین اطراف اشعار از نقوش گل و گیاهان استفاده می نموده و هر مصرع را به طور جداگانه در یک قاب قرار می داده است. در شعر سعدی معشوق یا انسان تا اندازه ای بالا برده می شود که گویی جنبه ها و ویژگیهای خداگونه به او نسبت داده شده است. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه زیر یک قطعه رباعی را نشان می دهد که در قرن 16 یا 17 میلادی توسط محمد قمرالدین خطاطی شده است.

گلچین زیباترین اشعار زیبا ، غمگین و عاشقانه فصل زمستان شعر زمستانی فروغ فرخزاد پیش رویم چهره تلخ زمستان جوانی پشت سر، آشوب تابستان عشقی ناگهانی سینه ام منزلگه اندوه و درد و بد گمانی، کاش چون پاییز بودم… ما در سایت سلام دنیا مجموعهای از زیباترین اشعار عاشقانه کوتاه و بلند مولانا را گردآوری کردهایم. از اینکه با مجموعه شعر ناب عاشقانه همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم. دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟ از تمام شعرهای عاشقانه زبان فارسی که بگذریم، میرسیم به شعر «کوچه» از فریدون مشیری که به تنهایی میتواند سرآمد تمام اشعار عاشقانه باشد.

چه کسی است که میتواند ادعا کند عاشق است، در صورتیکه یکبار به دیوان حافظ تفعل نزده یا حتی یکبار، دوبیتیهای محبوب مولانا را نخوانده باشد؟ همچنین برای دسترسی به سایر اشعار، میتوانید به مطالبی مانند بهترین اشعار صائب تبریزی یا بهترین اشعار کوتاه سعدی نیز مراجعه کنید. البته سوژه امروز مجله پارس ناز اشعار نو هستند، زنجیر کلمه ها از شاعران بزرگی همچون: سهراب سپهری، فریدون مشیری، کارو، پزشک علی شریعتی، کیوان شاهبداغی، و… یکی از بهترین شاعران ایرانی، مولانا جلال الدین است که اشعار او امروزه نیز ورد زبان بسیاری از افراد است. در زبان اغلب مردم ایران، رفتن به حافظیّه معادل با زیارت آرامگاه حافظ گردیدهاست.

نمیدانم نهان از من،چه نیکی کرده اي با “دل”… مجموعه تجربیات و رمزهای زندگی که مولانا به آن دست پیدا کرده است، در قالب دیوان اشعار او به همه مردم ارائه شد. این اثر با نام دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر نیز شناخته شده است. از آثار او میتوان به مثنوی، دیوان غزلیات، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد. بر خلاف سبک خراسانی که سبکی کهن و ساده است و کمتر به روایت عاشق و معشوق می پردازد، در دو سبک عراقی و هندی به شدت به رابطۀ عاشق و معشوق و بلاهای مختلفی که معشوق با غم هجران خود بر سر عاشق آورده، اشاره شده است.

باباطاهر در این بیت به چگونگی شیوۀ زندگی خود اشاره می کند که ترجیح می دهد موری باشد که در زیر پای دیگران لگدمال شود، اما زنبوری نباشد که از نیش او آزار و گزندی به دیگران رسد. در دوبیتی های باباطاهر به دفعات بسیار زیاد می توان با گویش محلی کلمات مواجه شد و به همین دلیل تلفظ کردن اشعار او برای برخی می تواند نامفهوم و سخت باشد، اما اکثر مردم همدان و لرستان به راحتی می توانند دوبیتی های او را بخوانند. متأسفانه از نام خطاط این اثر آگاه نیستیم اما به طور قطع این اثر در قرن 16 میلادی خلق شده است.

جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی است که در سال ۱۲۰۷ میلادی در ماه نوامبر متولد شد. به گفته انصارینژاد، در حوزه شعر انقلاب اسلامی شعرایی داریم که از پیش از انقلاب اسلامی در گروه ادبیات انقلاب اسلامی بودند، مانند مهرداد اوستا. وی از چهرههایی چون غلامرضا کافی، پروانه نجاتی(سوگ سور برادرانم)، رضا علیاکبری از شاعران اقلید و محمد مرادی بعنوان شاعران برجسته شعر انقلاب اسلامی در استان فارس نام برد و گفت: کارنامه این شاعران درخشان و تاثیرگذار است. چون سخت بود، در دلِ سنگش اثر نکرد!

البته القاب دیگری چون مولوی و رومی نیز دارد. مجموعه اشعار تامل برانگیر و دلنشین مولوی در مورد خدا، انسان، دوست، امید به زندگی، مهربانی و … رموزی همچون رابطه خلقت انسان با خدا، رابطه با طبیعت و عرفان و معنویت و غیره. انوری در این قصیده به ستایشگری پرداخته و بخشندگی سلطان سنجر را همانند خدا دانسته و امیدوار است که او همانند خدا، گسترده و کامل بخشش کند و همچنین در ادامۀ اشعار فرمان سلطان را در سراسر جهان معتبر و روان دانسته است. او از کسانی که عرفان وی را مذمت میکردند شکایت دارد. اشعار عارفانه مولانا به زبان فارسی بود و گاهاً استفاده از اصطلاحات و لغات عربی در اشعار او دیده میشد.

دیدگاهتان را بنویسید