زن ها بزرگترین جنگجویان جهانند !

اگر قصد دارید برای افرادی سخنرانی کنید که بین آن­ها جو صمیمی وجود دارد و حتی خودتان نیز آن­ها را می­شناسید؛ نیازی به استفاده از اشعار و متن­های ادبی سنگین برای شروع نخواهید داشت. از بین بهترین اشعار مولانا که بالغ بر هزاران عنوان است، قصد داریم تعدادی از غزلیات پرمغز و ماندگار این شاعر را بررسی و معرفی نماییم. در این مطلب، مجموعه ای از بهترین اشعار رفاقت و دوستی را گردآوری و ارائه کردیم. در چهره یا در نحوه ی آرایش موهایش هم نیست. البته حتما لازم نیست که همه شعر را برای حاضران بخوانید. این شعر نو متعلق به یک زمان نیست و گویی برای دل عاشقان در زمان حال، سالهایی که هنوز نیامده و سالهای که گذشتهاند نوشته شده است.

تعداد سه بیت از اشعار بالا در مرکز این خوشنویسی جای دارند که به صورت مورب نوشته و خطاطی شده اند. این سه شاعر در سرودن شعر با درونمایه عاشقی بیرقیب هستند و حرف دل عاشقان را در قالب شعر به رشته تحریر درآوردهاند.البته عشق در اشعار این بزرگان، رنگ و بوی عشق معنوی دارد و همین موضوع باعث تمایز اشعار آنها شده است. سه چیز لازم برای رسیدن به یک هدف با ارزش عبارت است از : کار ، استقامت و عقل سلیم. محمد قمرالدین، این اثر خطاطی زیبا را در قسمت پایین سمت چپ، رقم زده و عبارت «کتبه محمد قمرالدین» را بر آن نگاشته است.

شعری که در ادامه می خوانید از جمله شعرهای زیبای کودکانه برای اسامی دوازده امام می باشد. شعر عاشقانه کوتاه : در این مطلب شعرهای عاشقانه کوتاه همراه با عکس آماده کرده ایم. در واقع برای داشتن ذهن، جسم و زندگی سالم همواره باید کار کنیم و در تلاش برای ساماندهی امور خود باشیم. یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به هر هدفی این است که آن را به هدف های کوچکتر تقسیم کنیم و سپس تک به تک به تمامی آن هدف ها دست پیدا کنیم تا در نهایت آن هدف بزرگ برای ما تحقق شود.

بنابراین اگر شما قصد دارید تا از اشعار زیبایی که به بهانه های مختلف بدین منظور سروده شده اند لذت ببرید توصیه می کنیم حتما این اشعار را تا به انتها بخوانید و از ذوق و قریحه ادبی سرشار شاعران مختلف ایرانی و خارجی بهره مند شوید. امیدواریم از خواندن تکتک ابیات هر شعر زیبا که در ادامه متن آوردهایم، لذت ببرید. در ادامه چند نمونه شعر زیبا از شاعران بنام این قالب شعری را گلچین کردهایم. خواهر کوچک تو بودن به من این حق را می دهد که آزارت دهم و لحظه به لحظه سرت نق بزنم!

شعر دوم که در بالا و پایین صفحه خطاطی شده است، شعری است که معشوق زیباروی شاعر را ستوده است و می گوید که: رخ یار که همانند ماه است می تواند در یک لحظه صد دل شیفته را برباید. شاعر در این ابیات به توصیف بوی آسمانی و قابلیتهای ماندگاری معشوق پرداخته و می گوید که اگرچه مشک بسیار خوش بوست اما بو و رایحۀ موی معشوق را ندارد و در بیت بعدی به صورت غلو آمیزی چنین می سراید که اگرچه فردوس (بهشت) جایگاهی خوب و دلخواه است اما رونق کوی تو را ندارد.

شاعر، حاکم را همانند قبله ای می داند که همگی به سوی او در حال حرکتند و همگی دشمنان وی مانند گوسفندانی که در قربانگاه عید قربانی می شوند، شکست خورده و نابود می گردند. این شعر در واقع خطاب به یک حاکم یا شخصی والا مقام می باشد که در بر دارندۀ آرزوی امیدواری برای موفقیت او و سقوط دشمنانش است. خوشم چونکه باشی مرا در کنار… رندی و چو من فاشی، بر ملت قلاشی در پرده چرا باشی؟ که دایم در دل تنگم چگونه خان و مان سازد؟

ای نور دیده ی آشنایان و سور دل دوستان ! شعرهای نظم همگی از دوبیتی های باباطاهر وام گرفته شده اند و به شیوه ای دلکش و ماهرانه خطاطی گردیده اند. ورق خوشنویسی زیر در حدود سالهای 1535 تا 1545 میلادی در کشور هند خلق شده و با بهره گیری از شعرهای زیبای فارسی تبدیل به یک شاهکار بسیار قدیمی شده است. ممکن است بخواهید که به مناسبت های مختلف یک شعر برای همسر خود ارسال کنید یا برای او یک پست در اینستا منتر کنید. تو یک نقاشی یا تابلویی بر دیوار نیستی. اشعار کوتاه عاشقانه در دسته های مختلفی تقسیم بندی شده اند که از آن جمله شعرهای عاشقانه ی غمگین است و یا شعر های دلتنگی برای معشوق و مواردی اینچنینی.

بر خلاف سبک خراسانی که سبکی کهن و ساده است و کمتر به روایت عاشق و معشوق می پردازد، در دو سبک عراقی و هندی به شدت به رابطۀ عاشق و معشوق و بلاهای مختلفی که معشوق با غم هجران خود بر سر عاشق آورده، اشاره شده است. زیرا مردم از تو نپرسند که در چه مدت کار را انجام داده ای، بلکه خوبی و بی نقصی آن را می جویند. وی معمولاً برای تزیین اطراف اشعار از نقوش گل و گیاهان استفاده می نموده و هر مصرع را به طور جداگانه در یک قاب قرار می داده است. دیدگاههای خود را برای ما بنویسید و اگر شعرهای زیبایی در مورد دوست میشناسید که در مطلب ما جای خالی آن حس میشود آن را با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

وقتی چیزی را بدست می آوریم، به خود افتخار کرده، حس خوبی به ما دست می دهد و به مرحله بالاتری از مهارت، احترام و فرصت ها گام می گذاریم. ما برای شما انواع تکست و استاتوس درباره چشم خمار یار و نگارتان ارائه می دهیم تا بتوانید یک شعر درباره چشم مشکی یار خود پیدا کنید. و در کف دریا چشم میگشایم. این عکس پاره پاره/با چشم های تیره و بعدا که رد پای تو را/با دهن پیش از این و از این پس/که هر دقیقه اسم تو را/نه اصلا/تو حق اینکه کارد بر گلوی کسی/یا مثل رودخانه ای که جسد های کاغذی از دوردست/ به دریا/در خواب هم اجازه نداری که سایه شمشیرت را/گیم ادای زندگی هست و/از این جور کارها…

وی آرزوی هر دو جهانم! به ویژه دو چیز شعر ایرج را متمایز می کند. باباطاهر در این بیت به چگونگی شیوۀ زندگی خود اشاره می کند که ترجیح می دهد موری باشد که در زیر پای دیگران لگدمال شود، اما زنبوری نباشد که از نیش او آزار و گزندی به دیگران رسد. خردمند به کار خویش تکیه کند و نادان به آرزوهای خویش. همه مادران دوست دارند فرزندان خود را کامل و درست تربیت کنند و برای این کار همیشه در تلاش و تکاپو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید