در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

در مقابل حزب الله اعلام کرد، ۵۰ تن از نیروهای این گروه و ۱۱۹۱ شهروند لبنانی به شهادت رسیدند. یک هفته بعد از آن، در تاریخ ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه) آمار آسیبهای مغزی نظامیان آمریکایی به ۵۰ تن افزایش یافت و اوایل فوریه، رویترز برای اولین بار گزارش کرد که این تعداد بیش از ۱۰۰ نفر است.در نهایت، روز ۲۲ بهمن ماه، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که در حمله موشکی ماه ژانویه ایران به پایگاه نظامی «عینالاسد» آمریکا در عراق، ۱۰۹ نظامی آمریکا دچار جراحت آسیب مغزی شدهاند.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۱۸ دی ماه به عنوان بخشی از پاسخ ایران به ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس، پایگاه عینالأسد را هدف حمله موشکی قرار داد. دولت آمریکا بیشترین حمایت را از حامیان اصلی تروریسم کرد. دولت آمریکا بیشرین حمایت را از گروه های تروریستی کرد. برای نمونه اسرائیل در ماجرای اوکراین روسیه را محکوم کرد و مسکو در پاسخ نیز بلافاصله اعلام کرد، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت نخواهد شناخت. همچنین گلدمن ساکس روز جمعه پیشبینی کرد که افزایش قیمت نفت «خطر تورم» را برای ایالات متحده دوچندان میکند و در همین راستا پیشبینی کرد قیمتها میتواند تا ۱۵۰دلار در هر بشکه برسد و این رویداد برای آمریکا یعنی افزایش نرخ تورم تا ۱۰درصد.

این در حالی است که استفاده از سلاحهای هستهای در جنگ نظامی مکانیسم بسیار پیچیدهای در سطوح سیاسی، قبل از سطوح نظامی، دارد که آن را به گزینهای عملاً ناممکن در معادلات بینالمللی تبدیل میکند. در سال ۱۸۳۴ ایالت تصمیم به تأسیس شهر تورنتو برای ایجاد تمرکز بیشتر برای ارائه نیازهای جامعه جدید نمود، در حالی که در آن زمان جمعیت به نزدیک ده هزار نفر رسیده بود. در اواسط قرن ۱۹ روند صنعتی شدن شهر آغاز شد و به خصوص پس از اتحاد ایالات کانادا، جمعیت ۲۰۸۰۰۰ نفری سال ۱۹۰۱ پس از پیشرفتهای صنعتی، تجاری و آموزشی به ۶۶۷۰۰۰ نفر در سال ۱۹۴۱ رسید. اما مسئله جزایر بر سر سه جزیره بود که دوتای آنها کلا خالی از سکنه بود و در یک جزیره هم چند صد نفر ایرانی و عرب با هم زندگی میکردند. در مسئله بحرین ایران امکان مانور و ابزار اعمال قدرت و گروکشی نداشت، ولی در موضوع جزایر ایران قویتر و باتجربهتر شده بود و با طرح استقلال امارات متحده عربی، ایران شرط پذیرش و تحقق این استقلال را بازگشت قانونی و رسمی جزایر گذاشت و نهایتا هم موفق شد. چهبسا این دو کشور باز هم به صورت مشروط مانع از حمله نظامی آمریکا یا کشورهای دیگر به ایران شوند و تلاش کنند از درِ مذاکره دربیایند و با استفاده از روابط سیاسی خود با تهران مسئله را حلوفصل کنند، چراکه دستیابی فرضی ایران به سلاح هستهای برای چین و روسیه قطعاً به اندازه آمریکا (و در حقیقت رژیم صهیونیستی) خطرناک نیست.

این نخستین ناکامی اسرائیل در شکست مطلق طرفهای مقابلش در صحنه جنگ در تاریخ این رژیم بود. در این حراجی تنها یکی از انگشترهای الماس وی نزدیک به صد هزار یورو فروخته شد. سال ۲۰۱۲ بخشی از جواهرات ثریا در حراجی کریستی لندن به فروش رفت. در سال ۱۳۶۳ نیروی هوایی عربستان سعودی با پشتیبانی آمریکا دو جنگنده اف ۴ ایرانی را در خلیج فارس سرنگون کرد. فرمانده نجس وحشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت آمریکایی هواپیمای مسافری کشورمان را سرنگون کرد اما مدال افتخار دریافت کرد و عدهای در کشور نسبت به آن اتفاق بیشرمانه سکوت کرده بودند حال چه شده که در مورد یک مأمور نیروی انتظامی که به وظیفه قانونی خود عمل کرده همان عده صدای ضجه و مویهشان گوش فلک را کر کرده است! آمریکا جنایتکارباید درمورد سرنگونی هواپیمای مسافربری کشورمان را توصیح دهد. حکم دادگاه بی عدالت آمریکا جنایتکار درباره ایران برای ما هیچ ارزشی ندارد. حکم دادگاه بی عدالت آمریکا جنایتکار ضد علیه ایران، مصرف داخلی آمریکا است. در چارچوب جنگ یمن، حوثیها سابقه حملات علیه امارات و عربستان سعودی -یکی از اعضای بالقوه توافق ابراهیم در آینده- را ایجاد کردهاند و با حمایت کامل از گروههای مبارز فلسطینی، اسرائیل را تهدید کردهاند.

در عوض، دولت بایدن مذاکره مجدد درباره توافق هستهای ایران را در دیپلماسی منطقهای خاورمیانه خود در اولویت قرار داده است. خطر همیشه بالای سر دنیا بوده است؛ چه با نتیجه دادن مذاکرات هستهای ایران و چه بدون آن نتیجه. تفکیک میزان افتخاری که کشورها برای شکل دادن به موازنه قدرت در روابط دو جانبه نیاز دارند با افتخار ضروری برای استفاده در سیاست داخلی کشورها معمولاً بسیار دشوار است اما درباره دولت ترامپ می دانیم که او از انگیزه زیادی برای کسب افتخار به هدف دوم نیز برخوردار است. اما بسیاری خلاف این را باور دارند. در جریان این جنگ اسرائیل از بمبهای فسفری و بمبهای خوشهای نیز به کار برد. در پی پیمان ابراهیم، تهران وارد رقابت جدیدی با اسرائیل در سراسر خاورمیانه شده و یمن نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما هم این بخش خاطرات خانم زهرا ملک نژاد را در کتاب حوض خون بخوانید تا دلتان قرص شود.سه چهار روز از شروع جنگ گذشته بود. سه فصل نخست این متارکهنامه ناظر بر تعیین دورهای پنجاه­روزه برای آتشبس و الزام مؤکد دو طرف به رعایت جوانب آن بود. به علاوه؛ کاستن از حجم تسلیحات تهاجمی در خطوط تماس جغرافیایی و افزودن بر حجم تسلیحات تدافعی در صورتی که بازیگران موافق به ایجاد شفافیت در تمایز میان دو نوع تسلیحات تهاجمی و تدافعی شوند، در اجتناب از جنگ نقش موثری ایفا می کند.

0 دیدگاه دربارهٔ «در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟;

دیدگاهتان را بنویسید