در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

بمباران شیمیایی سردشت توسط ارتش عراق تحت امر رژیم جنایتکارصدام دیکتاتور رئیس جمهورسابق عراق با پشتیبانی کاخ سفید وغرب، سند رسوایی آمریکایی ها، کشورهای اروپایی، مدعیان حقوق بشرو سازمان های بین المللی است. کاخ سفید تاکنون احترامی برای زندگی بشری قائل نیست. اگر آمریکاییها به دنبال تأمین حقوق بشر در ایران بودند، قطعاً در اولین گام باید برای جلوگیری از تأثیر تحریمها بر زندگی مردم عادی در ایران تدبیری میاندیشیدند. در حالی که به عقیده بسیاری تحلیلگران احتمال بروز جنگ میان ایران و ایالات متحده کاهش یافته ولی هنوز اسرائیلی ها بر طبق جنگ می زنند و تلاش دارند هر طور شده آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق دهند. جانشین ولزلی ضمن امیدواری نسبت به حضور مثبت و مؤثر اوزلی در جریان صلح ایران و روسیه، تأکید کرده بود که «مسئلة درخواست ایران از روسیه برای استرداد برخی از ایالات مورد اشاره از طریق خرید آنها(6) امری مربوط به مناسبات آن دو کشور است و ربطی به انگلستان ندارد.» سپس ابراز امیدواری کرده بود که «توقف جریان یارانهای که پرداخت آن را در خلال جنگ تعهد کرده بودیم، برمبنای شرایط جدید درک شود و شما مراقب خواهید بود که زمینة تعهد دوبارهای برای پرداخت آن را فراهم نکنید» ( FO.

اوزلی که کمکم همهکاره و معتمد شاه برای پیشبرد مذاکرات با روسها شده بود (FO. برهمین اساس و با صلاحدید طرفین رابرت گاردن (Robert Gordon)، از جمله افسران انگلیسی نزدیک ­به­ اوزلی نامزد این مأموریت گشت. گاردن در ادامه تأکید کرده بود که رتیشچف به چیزی کمتر از شرایط مطلوب خود رضایت نمیدهد: «او ناخوشنودی گرجیها و مردم قفقاز از روسیه را انکار میکند و آن را شلوغی کماهمیتی می­داند» (FO., 60/7, Gordon to Ouseley, July 14th, 1812). به نوشته وی، موقعیّت نیروهای نظامی عباسمیرزا دراین زمان تقویت شده بود و شاهزاده بهویژه بعد از پیروزی سلطانبود ( نک. بریتانیا بعد از جنگ جهانی اول هم به بعضی از کشورهای تحت سلطه خودش استقلال داده بود و این اتفاق بعد از جنگ جهانی دوم هم پیش میآید. با طولانی شدن جنگ ایران و عراق، نبرد در جبهه دریا تشدید شد؛ به طوری که تعداد حملات دریایی از ۵ و ۲۲ مورد در سالهای اول و دوم جنگ، به ۱۱۱ و ۱۷۹ مورد در سالهای ششم و هفتم جنگ رسید و تعداد زیادی از کشتیهایی که در این بین آسیب دیدند به کشورهایی به جز ایران و عراق تعلق داشتند. عملیات آخوندک (به انگلیسی: Operation Praying Mantis) حملهٔ نیروی دریایی آمریکا به دو سکوی نفتی ایران در اواخر جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ است که به تلافی برخورد یک مین دریایی رهاشده از کشتی مینگذار ایران اجر به ناوچهٔ آمریکایی ساموئل بی.

دلیل این موضوع آشکار است: توسعه و نگه داری یک نیروی هوایی پیشرفته برای رقابت با آمریکا هزینه بسیار بیشتری برای این کشورها به دنبال خواهد داشت. نگاهی به سابقه حضور ناوگان آمریکا در خلیج فارس نشان میدهد که در طول 30 سال گذشته ناوگان نیروی دریایی ارتش آمریکا حضور مستمری در خلیج فارس داشته و در این بین ناوهای هواپیمابر آن نیز جز مواردی معدود که برای تعمیر و اورهال به آمریکا اعزام شدهاند از این حضور مستمر مستثنی نبودهاند. این یعنی در طول 10 سال گذشته طولانیترین عدمحضور ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس تنها 10 ماه بوده است و بهغیر از آن ناوهای هواپیمابر آمریکایی حضور مستمری در خلیج فارس داشتهاند. ایران احتمالا تلاش خواهد کرد که ناو هواپیمابر آمریکا را تا حد ممکن به مرزهای ساحلی خود نزدیک کند. موشک های کوتاه برد فتح مبین بالاترین شانس را برای هدف قرار دادن ناو آمریکایی خواهند داشت.

البته نباید فراموش کرد که هم ایران و هم پاکستان با وجود این رقابت و تمامی تفاوت هایشان، به دنبال برقراری ثبات و امنیت در کشوری هستند که برای دو نسل است در جنگ به سر می برد. باید به یاد داشته باشیم که نیروهای ایرانی در مدت جنگ ایران و عراق استفاده از قایق های تندروی مجهز به مسلسل سنگین و راکت را ابداع کردند. ضمن این که سرخوردگی دولت آمریکا از ماجرای مک فارلین و تلاش برای جبران این ماجرا و اثبات نزدیکی خود به عراق نیز در این گرایش بیتأثیر نبود. مدعیان امروزکاربرد سلاح شیمیایی درسوریه، شریک جرم رژیم جنایتکارصدام دیکتاتور رئیس جمهورسابق عراق بودند. آمریکا شریک جنایات صدام است. شورای حقوق بشرسازمان ملل شریک جنایات صدام است. اسناد پشتیبانی، کمک و حمایت همه جانبه آمریکا، انگلیس، فرانسه وآلمان ازتجاوز صدام درمدت هشت جنگ تحمیلی را دراختیارداریم. بمباران شیمیایی سردشت توسط ارتش صدام دیکتاتورکمک های و حمایت های همه جانبه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و با کمک های مالی برخی کشورهای عربی جنایتکار، سند رسوایی مدعیان دروغین حقوق بشر، حقوق بشرآمریکایی، حقوق بشراروپایی و سازمان های بین المللی خیانتکاراست. ایران حتی بدون دسترسی به تجهیزات تجسس پیشرفته نیز می تواند به راحتی موقعیت جغرافیایی یک گروه ناوگان رزمی ارتش آمریکا را رهگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید