خورشید – ویکی نجوم

خورشید با شعاع695,508 کیلومتر (432,168٫6 مایل) یک ستاره بزرگ نیست و ستارههای بسیاری در کهکشان راه شیری بزرگتر از خورشید وجود دارند اما این ستاره هنوز هم بسیار بزرگتر از سیاره ما یعنی زمین است. نور های شمالی و جنوبی( معمولا بر اثر شتاب گرفتن ذرات موجود در باد خورشیدی که به دنبال یک فعالیت شراره ای صورت می گیرد، بسیار زیاد می شود. این ابرها دارای رنگی تیره و یا سفید متمایل به خاکستری بوده معمولاً به صورت دسته یا خطوط و یا تودههای کروی مانند بزرگ و امواج کروی از ابرهای خاکستری با فواصل و شکافهای روشن تشکیل میگردد. دمای مرکز آن حدود 15 میلیون درجه ی سانتی گراد است.سطح خورشید از سه لایه ی گاز تشکیل شده است. ABCI که محصول شرکت فوجیتسو است، در دانشگاه توکیو قرار دارد و در اختیار مرکز ملی علوم و تکنولوژی ژاپن است تا با قدرت 19.9پتافلاپس و 391.680 هسته ای که دارد، تحولی در محاسبات ایجادکند. خورشید در مرکز منظومه شمسی قرار دارد و زمین به فاصله 149,668,990٫130 کیلومتر (93 میلیون مایل) از آن میچرخد. همانطور که میدانید سال نوری مسافتی است که نور در یک سال طی میکند که برابر با 9,460,528,400,000 کیلومتر یا 5,878,499,810,000 مایل است.

خورشید 150 میلیون کیلومتر (93 میلیون مایل) با زمین فاصله دارد. اگرچه به صورت معمول اندازه یک میدان مغناطیسی با افزایش فاصله از منبع ضعیف میشود، ولی اثرات ضعیف آن تا بینهایت گسترش پیدا میکند. گمان می رود که در خورشید، بر اثر فعالیت منطقه ی همرفتی، ارتعاشاتی صورت می گیرد، و این ارتعاشات سبب می شوند که کل خورشید به ارتعاش درآید بسیار شبیه به یک ناقوس در هنگامی که کوبه آن زده می شود. تشکیل خورشید چگونه صورت گرفته است؟ ابر تودهای متراکم از بخار است که در طبقات پایینی و میانی اتمسفر تشکیل میشود. دما در هسته خورشید 15 میلیون درجه کلوین و فشار در آ«جا یک میلیارد اتمسفر است. به این ترتیب محققان دمای کروموسفر را ۴۳۲۰ درجه سانتیگراد برآورد کردهاند. قدرت این ابرکامپیوتر فوق پیشرفته 143پتافلاپس است که تقریبا 1.5برابر رقبایش است.حدود 2397800 هستهی پردازشی در این کامپیوتر جای گرفتهاند تا سرعت فوقالعادهای برای محاسبات و تحلیلها فراهم کنند. این رایانههای فوق پیشرفته در علوم و صنایع مختلف به بشر کمک میکنند تا با دقت فراوان، بهترین نتیجه را به دست آورد.

در صنایع هوایی و نظامی ابر رایانهها با با شبیهسازی الگوهای پرواز ، مدل سازی پرواز و مسائل آیرودینامیک پرواز میتوانند کمک خوبی در پیشرفت این تکنولوژی داشته باشند. نوع اصلی این ابر لایهای یکدست و شبیه مه میباشد. هنگامی که خورشید در رشته ی اصلی است فاصله ی این مقدار ئیدروژن از هسته ی خورشید چنان زیاد است که نمیتواند دمامی کافی برای آغاز واکنشهای همجوشی داشته باشد. اکنون از عمر خورشید تقریبا 4.5 میلیارد سال میگذرد خورشید اندکی در بالای رشته ی اصلی قرار دارد و حدود نیمی از عمر مفید خود را به عنوان یک ستاره رشته ی اصلی گذرانده است. الکترونها ( وهسته های هلیوم ) به حدی تنگ در کنار هم قرار میگیرند که محیط جامد تقریبا غیر قابل تراکمی را تشکیل میدهند . ابر رایانهها میتوانند تا حدی مسیر طوفانها ، گردبادها و یا سونامیها را پیشبینی کنند. شناخت علمی دقیق خورشید طی روندی آرام دنبال شده است ، به طوری که تا اواخر قرن نوزدهم ترکیب شیمیایی و منبع انرژی خورشید نیز ناشناخته بوده است ، اما اکنون اطلاعات ما از خورشید بسیار گسترش پیدا کرده و هنوز هم در حال گسترش است. ترینیتی متعلق به آزمایشگاه ملی لس الاموس است که با هدف پیشبینی و مقابله با گسترش سلاحهای هستهای برای استفادهی دانشمندان توسعه یافته است.

همچنین آنها میتوانند با تجزیه و تحلیل لرزههای زمین، محل و مسیر زمین لرزهها را تا حدودی پیشبینی و از این طریق از وقوع فجایع جلوگیری کنند. سپس بسته به موضع خورشید در فلک حاملش مقداری را با عنوان تعدیل (تعدیل شمس، q) بر آن افزوده یا از آن میکاستند، تا موضع حقیقی خورشید نسبت به اوج به دست آید. تصور می شود که خطوط نزدیک به هم یک نیروی شناوری بر یکدیگر وارد می آورند و این امر سبب می شود که آن ها ناگهان در سطح ظاهر شوند. تعیین هدف دقیق برای موشکها از مواردی است که این رایانه ها انجام میدهند. یکی دیگر از علومی که ابر رایانه ها در پیشرفت آن نقش اساسی دارند علم نجوم است . بیش از 50 درصد لکه های خورشیدی عمری کمتر از 4 روز دارند اما گه گاه لکه هایی دیده می شود که بیش از 100 روز دوام می آورند .

دیدگاهتان را بنویسید