خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

«سودان در اواسط دی ماه 61 صدها تن از سربازان ارتش خود را به جبهه¬های جنگ علیه ایران اعزام نمود. این استراتژی، نیروهای دشمن را فعالتر میکرد و عملیات در این جبهه میتوانست موجب تجزیه نیرو و فرماندهی ارتش عراق شود (اردستانی، 1379 ش، ص 226). فرض این بود که ارتش عراق بهطور همزمان توان ایستادگی در برابر حمله نیروهای ایران در دو جبهه را ندارد. در آن جا اعراب متوجه شدند که افشین تصمیم داشته تا خلیفه را در بغداد به قتل برساند، به اسلام باور نداشته است و نسبت به اعراب حس دشمنی داشته است. این سه انقلابی که خود را به ساسانیان نسبت می دادند و جانشینان آنان می دانستند، بیش از سایرین در برابر اعراب مقاومت کردند. وزارت امورخارجه ایران ، در واکنش به قطعنامه ۵۸۲، با انتشار بیانیه ای ، نظر شورای امنیت را درباره جنگ و نیز خاتمه مناقشه ، ناقص و بی اعتبار و غیر قابل اجرا دانست (یکتا، ۱۳۷۴ ش ، ص ۹۹). انتقاد ایران از قطعنامه نه تنها بی پاسخ ماند، بلکه همچنان قطعنامه های متعدد پس از آن نیز، متأثر از آن ، فاقد این سه عنصر اساسی بود (ولایتی ، ۱۳۸۰ ش ، ص ۷۱ـ ۷۵).دولت عراق سعی کرد تجاوز نظامی را تحت عنوان دفاع از خود توجیه کند؛ وزیر خارجه عراق در یک سخنرانی در شورای امنیت در ۲۳ مهر ۱۳۵۹ اعلام کرد که حکومت عراق ناگزیر است برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی و پس گرفتن اراضی اش از خود دفاع کند و به زور متوسل شود، زیرا حکومت ایران راه را بر تمامی راه حلهای قانونی ، برای حل موضوعاتی که از تعهداتش سرچشمه می گیرد، بسته است (سازمان ملل متحد، ۱۹۸۰، ص ۳۱۶؛ بختیاری ، ص ۹۶).

با توقف عملیات نظامی ، مقدمات آتش بس بر اساس قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد فراهم آمد و در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ به طور رسمی آتش بس میان دو کشور در جبهه های جنگ برقرار شد و جنگ پس از هشت سال به پایان رسید (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۲۱۲). اما باید بگویم در هر دو مورد و در بسیاری از توافقهای منطقهای و بینالمللی ایران (و سایر کشورها) دو طرف دعوا به جایی میرسند که از رویکرد خودشان نتیجه نگرفتهاند. در نتیجه حملات نظامیان خلیفه به منطقه، مازیار دستگیر شد و به سامرا، در نزدیکی بغداد، فرستاده شد. لازم به ذکر است که افشین در ابتدا به دلیل کمکش در دستگیری بابک مورد تحسین قرار گرفت اما در نهایت به تحریک مازیار علیه نظام خلیفه محکوم شد. پیروان بابک “سرخ علمان” یا “سرخ جامگان” نامیده می شدند. چنانچه این بمب ها درست عمل کنند می توانند در وسعتی به اندازه 10 برابر زمین فوتبال هر کسی را کشته یا مجروح کنند. بنابراین بسیار طبیعی است که هر دو کشور تلاش کنند تا جای ممکن از این تغییرنقش ایران نهایت بهرهبرداری را ببرند.

نصرالله: ممکن است عادی سازی این دولتها با رژیم اشغالگر اسرائیلی به لحاظ اقتصادی به سود “اسرائیل” باشد و برخی دولتهای خلیج فارس اقدام به سرمایه گذاری در فلسطین اشغالی و برقراری روابط اقتصادی با این رژیم کنند یا به لحاظ رسانه ای، سیاسی، شکستن موانع روانی و ارتشهای سایبری در شبکههای اجتماعی برای آن سودبخش باشند، اما از بعد نظامی نه تنها نمی توانند هیچ نفعی برای “اسرائیل” داشته باشند، بلکه باری بر دوش آن نیز خواهند بود. با این حال، تمامی این جنبش های مقاومت باعث شد تا در دل های مردم در تمامی امپراتوری از هم پاشیده ساسانیان، احساسات ضد عرب به پا شود. اما فعلا برای آینده نزدیک هر دو کشور ایران و پاکستان با نگرانی تلاش خواهند کرد تا همسایه استراتژیک پر از هرج و مرجشان برای امنیت داخلی آن ها مشکلی به وجود نیاورد. لیکن شرایط موردنظر دو طرف برای صلح اختلاف زیادی داشت. در همین لحظه فرمانده کل قوا، صدام حسین در حالی که چفیه قرمز رنگ به سر داشت و نوار فشنگ به دور کمر خود بسته بود، بی آنکه درجات نظامی¬اش را نصب کرده باشد، وارد اتاق عملیات شد. و پر از تجهیزات الکترونیکی، کامپیوتر،تله پرینت و شبکه های ارتباطی بود و دفتر صدام را با تمام نقاط عراق در تماس دائم قرار می داد.

قانون لوگان” که ترامپ مدعی نقض آن توسط جان کری و کریس مورفی شده شهروندان آمریکا را از ورود به هر گونه ارتباط با طرفهای خارجی با هدف اثرگذاری بر سیاست خارجی دولت این کشور منع میکند.در این قانون آمده است: “هر شهروند ایالات متحده، صرف نظر از مکان سکونت و منصبی که دارد، در صورتی که بدون اجازه ایالات متحده، به طور مستقیم یا غیرمستقیم اقدام به آغاز یا انجام مکاتبه یا گفتوگو با هر دولت خارجی یا مقام خارجی یا مأموران آنها بکند و هدف از این ارتباطات و مکالمات، اثرگذاری بر اقدامات یا رفتار هر دولت خارجی یا مقام خارجی و مسئولان آنها در یکی از مناقشات یا مجادلات مرتبط با دولت آمریکا و یا به شکست کشاندن تدابیر دولت ایالات متحده باشد، بایستی به موجب این قانون به پرداخت جریمه یا حبس تا حداکثر سه سال و یا هر دو محکوم شود”.«کریس مورفی» با انتشار یادداشتی دلایل خودش برای دیدار با ظریف را تشریح کرده و مدعی شده هدفش از این دیدار اثرگذاری بر سیاست خارجی دولت ترامپ صورت نگرفته است.او در توئیتر نوشته است: “من در مونیخ با وزیر خارجه ایران گفتوگو کردم.

دیدگاهتان را بنویسید