جنگ عراق با ایران

در نهایت موفق شد تا قلعه المغنع را تصرف کند و بسیاری از پیروان او را بکشد یا دستگیر کند. ارتش عراق ضمن اشغال این مناطق به حملات خود ادامه داد و طی هشت روز کلیه مناطق شمالی را که ایران در ۱۳۶۶ ش و اردیبهشت ۱۳۶۷ با عملیات کربلای ۱۰، نصر ۴، نصر ۸ و بیت المقدّس ۶ تصرف کرده بود، پس گرفت (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی . با وجود حادثهای که در آغاز عملیات اراده قاطع رخ داد، این عملیات بیش از یک سال ادامه پیدا کرد و طی آن آمریکا حضور کشتیهای نظامی خود را در خلیج فارس افزایش داد و دهها هلیکوپتر هم برای شناسایی، حمله و پشتیبانی هوایی به کار گرفت. چهارده سال خشکسالی، کشاورزی ما را نابود کرد. ایران اعلام کرد که آن قدر موشک استینگر دارند که پس از این هر وقت خواستند آمریکاییها را بزنند. شورای وزیران امورخارجه پس از سومین نشست اضطراری در 15 می 1982 هیچ بیانیه رسمی ای را صادر نکرد، اما سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان، گفت: «تاریخ این نشست به 30 می تغییر کرده است تا کشورهای مهم عرب برای ادامه مذاکرات از شورا اجازه بگیرند» .

برای نمونه، امارات به روابط خاص خود با ایران ادامه داد و شورا هیچ مشکلی در این زمینه ایجاد نکرد. نصرالله ادامه داد: «برخی میگویند دلیل اصلی دشمنی آمریکا با ایران، حمایت از فلسطین است؛ این، هست اما علت اصلی این است که ایران کشوری مستقل و آزاد است که نمیخواهد تحت سیطره آمریکا باشد. گرچه صدام حسین در ساعات میانی 31 شهریور و پیش از صدور فرمان حمله به ایران، موضوع اختلافات مرزی را دلیل وقوع جنگ عنوان کرد، اما حتی خود او نیز میدانست این جنگ مرحله اجرایی نقشه برنامهریزی شده، هدفمند و فرامنطقهای است و دولت بغداد به دلیل اختلافات زمینی و دریایی خود با ایران، تنها داوطلب اجرای این نقشه شده است. این مورد دومین دلیل عدم کمک و حمایت نظامی مستقیم کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از عراق به شمار می رفت. هر از چندگاهی، منابع اطلاعاتی عراق مسئله تقسیم خلیج فارس بین ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را مطرح می کردند. در نتیجه، کشورهای شورا با بخشش بدهی های عراق، منشاء یکی از تهدیدها را تا حدی تضعیف کردند. از نظر وام دهندگان و کمک کنندگان، انتظار بازپرداخت بسیار پایین بود؛ زیرا، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیگر به عراق وام تجاری نمی دادند، بلکه کمک های مالی را بنا به دلایل سیاسی توجیه می کردند.

من اهل جنگ نیستم از عواقبشم خبر دارم چون در جنگ ایران و عراق بودم و از کشورم داوطلبانه دفاع کردم اما یک نکته رو بگم و والسلام: در 8سال و اندی دوره جنگ همه میدونید که نه عراق که بلکه دنیا جلومون ایستاده بودن، یک وجب خاک مون را نتوانستند بگیرن تازه قسمت هایی از خاک عراق دست ما بود.هر چند ویرانی زیاد برجا گذاشت اما آخرش سربلندی ایران و ایرانی باقیماند.عزیزان عزت داشتن در دنیای امروزه تاوان میخواد و ما نشان دادیم که اهل پرداخت این تاوان بوده ایم.حاضرم جانم را فدای این مملکت کنم اما زیر بار خفت نروم. در آن زمان، دو جزیره بوبیان و وربه با توجه به اهمیت استراتژیکشان برای بغداد بسیار مهم بودند و کویتی ها برای مصالحه در این زمینه زیر فشار قرار داشتند. جزایر بوبیان و وربه که به کویت تعلق داشتند نیز در روابط شورای همکاری خلیج فارس و عراق، مهم شده بودند. نخستین نشانه های این موضعگیری در بیانیه شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس در دومین جلسه اضطراری در 20 آوریل 1982 در ریاض آشکار شد.

با وجود این، از لحن بیانیه مزبور معلوم بود که پس از مدت ها بحث و گفت وگو تدوین شده است. هیچ یک از این کشورها نمی خواستند به جنگ وارد شوند؛ زیرا، ادعا و هدف نخستین عراق مبنی بر تقویت سیطره اعراب بر خلیج فارس چندان قوی به نظر نمی رسید و نتیجه جنگ غیرقابل پیش بینی بود. نخست این که، توان نظامی عربستان، قوی ترین کشور شورای همکاری خلیج فارس، در طول دهه 80 بسیار پایین و محدود بود. این معاملات به صورت فروش نفت و خرید تسلیحات پیشرفته بود. البته، عراق می توانست با افزایش فروش نفت بدهی های خود را پرداخت کند. بهطورکلی نگاه دولت افغانستان به آب، بهعنوان یک منبع هیدروکربنی است و در نگاه طبیعی ازنظر دولتمردان افغانستان، آب در حکم نفت است و دولت باید بخشی از هزینههای خود را از طریق فروش آب به همسایگان تأمین کند. مردم افغانستان برای استقلال خود جنگیدند. وی افزود: مردم از مذاکره و توافق دنبال حل مسائل اقتصادی هستند، صادرکننده، واردکننده، تولیدکننده ما می خواهد ارتباط بانکی رایج و مرسوم با جهان داشته باشد، وقتی توافقی این ارتباط بانکی اش را فراهم نکند، آن توافق به درد صادرکننده، واردکننده و تاجر ما نمی خورد؛ بنابراین، اصلا چنین توافقی هرچه هم که باشد آن را نمی خواهیم.

دیدگاهتان را بنویسید