جنگ خاموش آب بین ایران و افغانستان

تمامی این ادعاها و اظهارات در حالی مطرح شده که وزارت دفاع افغانستان در روز جمعه آنها را کذب و یک دروغ محض دانست و اعلام کرد که این تبلیغات بدون هیچ پایه و اساسی مطرح شده و مرزها، شهرهای اصلی و محورهای اصلی تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارند و تمام مناسبات افغانستان با کشورهای همسایه خود از جمله ایران برقرار است. تهمینه غمخوار؛ بازار: گروه طالبان که مدتی است به نبردی تمام عیار با نیروهای دولتی در افغانستان برخاسته اند با اعلام ذبیح الله مجاهد مدعی کنترل بر ۹۰ درصد مرزهای این کشور شده اند. با سلطه احتمالی این گروه و تشدید ناامنی و خشونتها در افغانستان، ما شاهد چه تاثیراتی بر روابط اقتصادی دو کشور خواهیم بود؟ گفت: این گروهها با افکار و ایدئولوژی که دارند، منحصر به یک کشور یا یکی دو گروه نیست، داعش تولدیافته عراق و سوریه است و ما از این نوع داعش در افغانستان نداریم و آنچه گفته میشود صحیح نیست، مراجع امنیتی ما در این زمینه بررسیهای خود را انجام داده و نشانهای پیدا نکردند. بنابراین، نیروهای آمریکایی نه تنها در عرصه اقتصادی هیچ خدمتی به این کشور نکردند بلکه به لحاظ سیاسی نیز همین بهم ریختگی و آشوبی که با خروج نیروهای خود و شدت گرفتن پیشروی های طالبان ایجاد کردند را به وجود آوردند.

ما نه میتوانیم و نه هم به سود ماست که با پاکستان و یا ایران رابطهیی پُر از تنش داشته باشیم؛ بهخصوص ایران که در سالیان اخیر در مبارزۀ مردمِ ما با تروریسم در کنارشان بوده است. زیرا پررنگ شدن نفوذ ترکیه بر افغانستان، ملحق شدن افغانستان به کریدورهای مختلف، عدم وابستگی به همسایگان به خصوص ایران مطرح شده است. افغانستان نباید به پایگاه تجاوز و تخریب کشورها علیه همدیگرشان تبدیل شود. هر کشوری که با کشور دیگر در پی تسویهحساب است و حتماً میخواهد این کار را از طریق جنگ و تجاوز انجام دهد و به صلح جهانی و پیمانهای بینالمللی آسیب برساند، باید مورد حمایتِ ما قرار نگیرد. پایان و یا کاهش منازعه و تنش با پاکستان نباید موجب شود که کشور ما دوباره به صحنۀ کشتار و ویرانی میان قدرتهای بزرگ جهانی و منطقهیی تبدیل شود. طالبان از ماه مه حملاتی همه جانبه و کامل را در بسیاری از نقاط از جمله مناطق شمالی علیه نیروهای دولتی آغاز کرده در حالی که نیروهای خارجی از جمله امریکاییها و ناتو در حال سازماندهی عملیات برای خروج کامل از این کشور تا پایان ماه اوت هستند. نکته مهم این است که حتی با وجود خروج تدریجی این نیروها، اما توطئه هایی از سوی آنها در جریان است به طوری که از زمان خروج رسمی آنها این جنگ داخلی و ناامنی های گسترده در جهت تضعیف اقتصاد این کشور پدیدار شده است.

نمونه دیگری از این تأثیر، اعتراض گسترده مردم، مطبوعات و احزاب پاکستانی به استقرار ناوهای جنگی آمریکا در بندر کراچی در سالهای پایانی جنگ تحمیلی بود که دولت وقت آن کشور را با محذورات فراوانی مواجه کرد. بر اساس آخرین اظهارات سخنگوی این گروه، طالبان با انجام این حملات خواستار قدرت انحصاری در افغانستان نیست، بلکه تاکید دارد که تا زمان روی کار آمدن یک دولت جدید تشکیل یافته در کابل به منظور انجام مذاکرات و کنار رفتن اشرف غنی از ریاست جمهوری صلحی وجود نخواهد داشت، زیرا معتقد است که تقلب گسترده ای پیرامون پیروزی اشرف غنی در انتخابات سال ۲۰۱۹ رخ داده است. در حقیقت آنها نتوانستند حکومتی مبتنی بر آراء مردمی را نهادینه سازند و این که نیمی از کشور در اختیار طالبان است و بخشی در دست دولت و قسمتی نیز بدون مشخص بودن سرنوشت و آینده رها شده، همگی به این معنا است که در عرصه سیاسی هیچ اقدامی انجام نشده و از نظر ساختار حکومتی این کشور در سطح زیر صفر قرار دارد. دیپلماسی ایرانی: مایکل یانگ، کارشناس کارنگی مرکز خاورمیانه، یک نظرسنجی از کارشناسان درباره مسائل مربوط به امنیت و سیاست گذاری خاورمیانه و شمال آفریقا انجام داده است. اما ادعای نمایندۀ خاص ایالات متحده برای ایران مرا به یاد ادعای کالینگپاول وزیر امور خارجۀ وقت این کشور، در باره زرادخانههای اتمی عراق در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد میاندازد.

ایران میپذیرد که با طالبان رابطه دارد و افغانستان حق دارد از کشور همسایهاش بخواهد که رابطه با طالبان به سود امنیت و ثبات افغانستان و منطقۀ ما نیست و هر نوع استفاده از تروریسم موجب زیانها و ویرانیهای بیشمار خواهد شد و هیچ کشوری در فرجام از آن سود نخواهد برد. «این عکسها به گونه ای بود که ما به راحتی می¬توانستیم تصاویر سربازانی که در پادگان¬های ایران در حال آموزش هستند را مشاهده کنیم، حتی کسی که در رژه، دست و پایش را به اشتباه حرکت می¬داد در این عکس¬ها مشخص بود . بدیهی است که علاوه بر هیرمند، رودهای دجله و فرات (که ترکیه آن را رودخانه داخلی تلقی میکند) نیز میتوانند شامل این تعریف باشند. مهم ترین فاکتور برای ترکیه در گزینش سیاست بی طرفی را می توان توسعه روابط اقتصادی و تجاری با طرفین جنگ ذکر کرد. روابط ایران با برخی بازیگران غیردولتی ممکن است چالشی برای آمریکا که سعی دارد مداخله خود در افغانستان را به اتمام برساند، باشد مخصوصاً اگر تنشهای میان دو کشور دوباره از سر گرفته شوند. عده ای نیز عقیده دارند که با توجه به این مسئله که اقتصاد افغانستان وابسته به اقتصاد ایران است ، پس با سلطه کامل طالبان نیز روابط میان دو کشور قطع نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید