جنگ تحمیلی و نقش کشورهای همسایه ایران – پرسمان

در واقع، این تلاش ها تاکتیک شورا برای ارزیابی تحولات روزمره بود، به ویژه این که نبرد خرمشهر در اوج خود بود. با وجود غرق شدن سهند یکی از پیشرفتهترین کشتیهای ناوگان ایران، ایرانیان همچنان به نبرد ادامه دادند، کمی بعدتر در همان روز، خواهر خواندهٔ سهند ناوچه سبلان به کارزار آمد و با آتش چند فروند موشک زمینبههوا به هواپیماهای اینترودر به آنها حمله کرد. تاکنون بانک های روسی نگران بودند که تحریم و مجازات شوند، اما اکنون تحریم شده اند یا در حال تحریم هستند. این سرچشمههای حیات، گاهی اوقات چندهزار کیلومتر را طی میکنند و از دو یا چند کشور میگذرند. در کلوبهای مختلف فرهنگی اشراف و نخبگان ضدایرانی، باشگاههای ورزشی و هنری و فرهنگی که عمدتا همه نخبگان سنی به آن رفت و آمد داشتند، یعنی بین تعدادی از نخبگان سنی پرسیدند که «میخواهید مستقل شوید»، «بخشی از ایران باشید» یا «تحت نظر انگلیس باشید؟ آنها میترسند که اگر آقای ترامپ در انتخابات شکست بخورد، آنها میمانند و جنگی که ایالات متحده به دنبال خروج از آن است». دریافت بخشی از یارانة جنگی و حضور افسران انگلیسی خیلی زود به تقویت موضع ایران در برابر روسیه انجامید. بدیهی است با این اقدامات نابجا و بحث انگیز مانند انکار هولوکاست و ادامۀ نابخردی ها در سیاست خارجی و جاه طلبی های یکجانبۀ جمهوری اسلامی نتیجه این شد که روسیه و چین قطعنامه ها را وتو نکردند و در فاصله سال های 2006 تا 2010 شورای امنیت سازمان ملل متحد شش قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

برخی بر این باورند که المعنع با پریدن در آتش خودکشی کرد و برخی نیز معتقدند که او ناپدید شده است. سفیر افغانستان در تهران ادامه داد: در واقع، از یک اشغال خلاص شدیم اما متاسفانه دخالتهایی دیگر صورت گرفت و افغانستان فکرش را هم نمیکرد جامعه بین المللی واقعا ناجوانمردانه او را به حال خودش بگذارد. بنا به نوشته المجله چاپ عربستان سعودی، شورای عالی، گزارش رایزنی های شیخ زاید امارات با مقامات ایران که حتی میانجیگری ابوظبی را رد کرده بود، مورد توجه قرار داد.12 با توجه به مواضع ایران در رد تمام اقدامات میانجیگری، شورا تصمیم گرفت که بیش از این پاسخ خود را به تعویق نیندازد. این اقدام بیش از هر چیز دیگری به نحوه برخورد شورا با ایران شکل داد. زمینه های تجاوز نظامی عراق به ایران با خریدهای تسلیحاتی عراق و نقل و انتقال آنها در منطقه ، از اوایل فروردین ۱۳۵۹ شکل گرفت و در شهریور همان سال ، با تجاوز عراق به حریم هوایی ایران جنگی طولانی آغاز شد (جوادی ، ص ۹).

قطعا این تغییر رفتار، تاکتیکی است، اما نمی توان آن را نادیده گرفت. این تشدید درگیری ها، در کنار تصمیم عراق برای بمباران تأسیسات نفتی ایران در جزیره خارک، با تغییر روند جنگ بر نتیجه آن نیز تأثیر گذاشت. در اوایل سال 1984، جنگ شدت یافت و این نگرانی پدید آمد که تشدید درگیری ها در بهار، صادرات نفت منطقه را با تهدید روبه رو خواهد کرد. حادثه استارک نشان داد که جنگ اهمیت خود را از دست داده است؛ زیرا، امریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نشان دادند که به دخالت خود ادامه می دهند و خسارات زیاد را تحمل نمی کنند. تا زمان برگزاری سومین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در بحرین در نوامبر 1982، توجه شورا به اصرار ایران بر ادامه جنگ متمرکز بود. پس از این عملیات و با فتح خرمشهر، جریان عملیات تغییر یافت و ایران حالت تهاجمی به خود گرفت که با موفقیت درخور توجهی همراه شد.(8) پس از دومین جلسه نشست اضطراری سوم وزیران امورخارجه که به 30 می در ریاض تغییر داده شده بود، بیانیه رسمی بر موضع شورا در پایان دادن به خونریزی مسلمانان و تلاش های کمیته مساعی جمیله سازمان کنفرانس اسلامی برای میانجیگری تأکید کرد، اما برخلاف سیاست های گذشته، شورا به ویژه از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به ابتکارات صلح عراق پاسخ مثبت دهد و در زمانی که کل جهان اسلام در معرض حملات صهیونیسم قرار دارد از این فرصت تاریخی به منزله نقطه عطفی استفاده کند.

در نتیجه، تصمیم گرفت که به طور رسمی از عراق حمایت کند. هم چنین نشان داد که آنها در فضای بسیار محدودی برای خود نقش قائل هستند. اعتماد به آمریکا در هر سطحی از روابط، در دکترین جمهوری اسلامی با اما و اگرهای بسیاری روبرو است و آخرین تجربه رابطه ایران با آمریکا در پرونده هسته­ای و موضوع اقتصادی تحریم­ها نشان داده است که حتی در چنین سطحی هم نمی­توان به کاخ سفید اعتبار داد و اعتماد کرد. چنین تحول مهمی در سیاست های شورا، سیاست خارجی آنها را منعکس کرد. در نهایت، در اواخر سال 1983، مواضع یکسانی درباره جنگ با تأکید بر آزادی کشتیرانی در خلیج فارس اتخاذ شد و از این تاریخ به بعد، تغییر مهمی در این موضع صورت نگرفت. این قطع نامه خواهان پایان دادن به عملیات نظامی و تمام دشمنی ها در راه های دریایی و آبراه های خلیج فارس و خودداری از حمله به شهرها، تأسیسات اقتصادی و بنادر بود.

دیدگاهتان را بنویسید