جنگ اوکراین و دیپلماسی ایران

امام خمینی در این ملاقات ، ضمن انتقاد از موضع محافظه کارانه کشورهای اسلامی ، از آمدن سران ممالک اسلامی به ایران به منظور مشاهده جنایات صدام استقبال کردند (رجوع کنید به امام خمینی ، ج ۷، ص ۵۷۸ ـ ۵۷۹؛ نیز رجوع کنید به بنی لوحی ، ص ۷۰ـ ۷۲). این منطقه در دهه ۱۹۹۰ به دست طالبان نیفتاد و قبل از آن نیز به اشغال نیروهای ارتش شوروی درنیامد. گزینه مطلوب آمریکایی ها جنگ داخلی در افغانستان است، تا از این طریق هم به جمهوری اسلامی فشار بیاورند هم به روسیه و هم به چین به عنوان همسایه شرقی افغانستان؛ و این جنگ با پشتیبانی و مهمات سعودی ها و اماراتی ها دنبال خواهد شد. در صورت بروز جنگ ما با سیل مهاجران افغانی به کشور روبرو خواهیم بود، که در وضعیت اقتصادی کشور آسیب زننده است، صادرات ما به افغانستان مختل می شود و بسیاری از کارگاه ها و تولیدکنندگانی که کالاهای خودشان را به افغانستان صادر می کنند و از این طریق رونق دارند فعالیتشان مختل می شود. واقعیت این است که انقلاب اسلامی تنها سبب از بین بردن «جزیره ثبات غرب» در منطقه نشده بود، بلکه تمامی الگوها و هنجارهای مورد نظر غرب در خاورمیانه و خلیج فارس را بر هم زده بود.

از نظر نظامی، دسترسی به دره پنجشیر دشوار است. چقدر صلح به این بوم نزدیک و چقدر ممکن است درگیریهای داخلی ادامه پیدا کند و جنگ داخلی در این سرزمین دامن بگستراند؟ از طرفی متاسفانه دیپلماسی ما در رابطه با افغانستان انفعالی محض است و باید از این وضعیت خارج بشویم و حاکیمت افغانستان سامان پیدا کند و الا جنگ در این کشور شعله ور خواهد شد و به طور جدی آسیب های فراوانی را باید متحمل بشویم. همان طور که “کالین گری” استرتژیست سرشناس بریتانیایی یادآوری کرده، استراتژی به دلایل مختلفی بسیار دشوار است از جمله به این دلیل که استراتژی نه صرفاً یک پرسش سیاسی است و نه صرفاً مرتبط با قدرت آتش بلکه عبارت از تبدیل تلاش نظامی به پاداش سیاسی است. اینها تجربههایی است که ما از کودکی شاهد بودهایم و پیامدهای جنگ به همین دلیل تبدیل به دغدغه اصلی اکثر فیلمسازان جنوبی شده است. به همین دلیل دیپلیماسی ما باید جدی با این قضییه برخورد کند و اجازه شروع یک جنگ داخلی در افغانستان را ندهد و این موقعیت را از آمریکا بگیرد.

در بررسی عوامل شکست عراق در دستیابی به اهداف اعلام شدهاش، علاوه بر ایمان و اعتقاد رزمندگان ایرانی، عوامل دیگر از قبیل ناامیدی حامیان صدام از سقوط جمهوری اسلامی ، مردمی شدن جنگ و سرانجام پذیرش قطعنامه 598 از جانب ایران نیز بی تأثیر نبود. در پی پیشروی برقآسای طالبان در افغانستان و سقوط کابل، جبههای از مقاومت در برابر طالبان در دره پنجشیر در شمال شرقی کابل شکل گرفت که احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود به چهره اصلی آن تبدیل شد. از آغاز سال 1359 ش/ 1980 حدود شصت هواپیمای جنگی (میراژ F-1 ) به عراق تحویل داده شد. از همان زمان آغاز جنگ و سپس بازپس گیری خرمشهر و به ویژه در دوره بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸، اظهارنظرها و مناقشاتی در باره نحوه مواجهه با حمله دولت عراق ، مدیریت جنگ ، میزان تلفات و نحوه ارزیابی پیشنهادهای صلح و آتش بس در سطوح مختلف رسانه ای و کارشناسی مطرح شد. با این فتوحات و پیروزی پی در پی لشکر اعراب در جنگ های متعدد، باز عمر خلیفهٔ دوم، از جنگ با ایرانیان اندیشناک بود و در دو مورد اظهار داشت، مایلم بین ما وایرانیان کوهی از أتش باشد که نه دست ما به آن ها رسد، ونه دست ایشان برما.

“سعد بن ابی وقاض” به عنوان سردار انتخاب شد و لشکری از سی هزار نفر اعراب آماده کرد و یزدگرد هم لشکری با سرداری رستم فرخ زاد آماده کرد (عده اون رو صد و بیست هزار نفر نوشتن) در همون سال عمر خلیفه دوم، سفیر هایی به دربار ایران فرستاد که شامل دوازده عرب بود. با این همه، حالا که «جهان غرب» خیز بلندی برداشته تا اقتصاد روسیه را به منزویترین اقتصاد جهان بدل کند، ترکیه، مصر و حتی رژیم اسرائیل (که هر سه روابط خوبی هم با روسیه دارند) هم خیز برداشته اند تا جایِ گاز روسیه در اروپا را پر کنند. به گزارش ایسنا، دبیرکل حزب الله لبنان در گفتوگوی اختصاصی و مشروح با شبکه العالم در خصوص انقلاب اسلامی، نقش امام و رهبری در پیروزی و استمرار انقلاب ایران، محور مقاومت، نقش حزبالله لبنان و دیگر اعضای این محور، ایستاگی محور مقاومت و پیروزیهای مکرر و مستمر این محور در مقابل آمریکا و اسرائیل و بالاخره آینده حرکتی که به رهبری امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۷ آغاز شد و در منطقه خاورمیانه رشد کرد و جهان را از خود متأثر کرد، سخن گفته است.

دیدگاهتان را بنویسید