جملات زیبا برای رفیق و عکس های زیبا برای دوست عزیز

شعر در مورد درد در این مطلب از سایت جسارت سعی کرده ایم حدود 100 شعر از اشعار زیبا را در مورد درد برای شما تهیه نماییم.برای دیدن این اشعار به ادامه … با نگاهی به اشعار زنان معاصر، شاهد زبانی هستیم سرشار از عطوفت و زیبایی، با بازتاب حضور مرد در زندگی او. انسان باید در بعد اجتماعی خود در حد نیازهای عادی زندگی زحمت بکشد وتنها عابد بودن نیازهای شخص را برطرف نمی کند چه رسد به اینکه دچار تعهد وپیمان بزرگ زناشویی شود . ناگفته نماند كه حبيبالله بهرامي و اميد حلالي در دوره خود وظيفه خود را انجام دادهاند، آنها در مقطعي امكاني داشتند و از اين امكان استفاده كردند.

به عنوان مثال در صفحه باغ باران حبيبالله بهرامي در سالهاي 74 و 75 كه خيلي ساده بود، فضايي به وجود آمده بود که باعث شد ما همديگر را در آن صفحه پيدا كنيم. به نظر من كاري كه ايسنا انجام داد باعث شد تا بهانه از شاعران گرفته شود و ادعاي نبود رسانه را نكنند. من خيلي از شاعران جديد را از طريق ايسنا شناختهام ولي اين كافي نيست. آنها دغدغههاي ما را ندارند اين نسل شاخصههاي ما را ندارد و همين دغدغه کنونی آنها كافي است.

شاعران نسل جديد فقط دغدغه شعرگفتن را دارند. نشر و كار مطبوعاتي به صورت خودجوش فقط مربوط به توانايي و سواد مطبوعاتي نيست بلكه امكانات مادي نيز در آن مطرح است. وي توضیح داد: جشنوارههايي از جنس جشنواره شعر خوزستان از بوم شروع ميشوند و به فرابوم ميرسند و يكي از ملاك و معيارهاي رشد جشنواره همين مساله است. او، در ادامه، اظهار داشت: ما در شعرهاي رسيده به ششمين جشنواره شعر خوزستان ردپاي شعر خود را ديديم. در کنار شرح حال شاهان وسلسلههایی چون طاهری وصفاری وسامانی، یاد ازفردوسی که تأثیرش در میان ایرانیان با دوامتر از همه آنان بوده، ضروری مینماید.کتاب بزرگ فردوسی، همیشه مورد توجه مردمان از هر طایفه وطبقه بوده ونه تنهابخشی از تاریخ این کشور را در خود جای داده، بلکه سبب ثبات وپایداری زبانفارسی وحفظ روحیه ملی در این کشور شده است.

این شاعر خاطرنشان كرد: نبود چنين فضايي در دوران امروزي باعث ميشود تا همه شاعران معطوف به جشنواره شوند؛ وقتي شاعران معطوف به جشنواره ميشوند پس جشنواره بايد بتواند جوابگوي تمام وجوه فعاليت ادبي باشد و جاي خالي كاغذ و مباحث ادبي را پر كند. تو رفتی و بی تو تمام خاطره هامان ز مرگ می نالند ! نیما خود نام «نو» را بر سبک شعرهایش نهاد و بی شک بهترین شاعر معاصر ایران در این سبک است.

صورتیها: اگر علاقه زیادی به زبان انگلیسی دارید و یا دوست داری زبان خود را تقویت کنید حتما سعی کنید از شعر انگلیسی عاشقانه نیز استفاده کنید. در حال حاضر شعر عنصر غالب نيست به همين دليل ما نبايد فقط ارشاد را زير سوال ببريم چرا كه اين فضاي غالب است. ارشاد متولي شعر خوزستان نيست اما مدعي اين امر شده است. شعر کوتاه بهعنوان یک جریان ادبی مستقل در شعر بعد از انقلاب رشد کرده است و شاعران صاحب سبک دارد. پژوهشگران و صاحب نظران براي شعر ناب کودک امتيازات و مختصاتي قائل هستند که بعضي از شاعران کودک با ويژگي هاي سبکي خود، بيش و کم بدان نزديک شده اند.

او، با بيان اين كه داوري براساس كدها صورت گرفت و اسم شاعران از شعرها حذف شده است، بيان كرد: چند شعر از اين شعرها از اين كه در جشنوارههاي بزرگ كشوري مقام كسب كنند هيچ چيزي كم ندارد. در اين شعرها ادا وجود نداشت؛ من شاعر ديدهام و اين براي من خيلي مهم است. ما در اين جشنواره شاعران خيلي خوبي را ديديم اما جشنواره نميتواند به تنهايي بستر خوبي براي اين شعرها باشد.

بايد شعر جدي خوزستان از طرف مسؤولان فرهنگي جدي گرفته شود و محدود به چند خبر در ايسنا و يك جشنواره ساليانه نشود. شاعران شمالي، كردستاني، خطههاي غرب و شرق در شعرشان تكينك و تخيل دارند و مباحث روز را ميدانند اما اگر اينها را از شعرشان بگيريم چيزي در آن شعر باقي نميماند. من نسل قبلتر از اينها به دليل عدم حضورم و به دليل بيانگيزگي خود به انگيزه نسل جوان لطمه زدم.

اين نشان ميدهد كه جريان شعر در خوزستان خيلي خوب و طبيعي، بدون هيچگونه سازماندهي ارگاني از طرف هر نهادي، كار خود را ميكند. ۱٫ قبل از نفولا فیّاض، شاعران بسیاری در این «زمین» شعر عاشقانه گفتهاند که مشهورترین آنها قصیده بیمانند ابن زیدون (۳۹۴ـ۴۶۳) است به مطلع: «اضحی التنائی بدیلاً من ندانینا». از پروردگار متعال خواهانیم . پس از اسلام آوردن، هنوز عدهای از ترکان به حفظ ادبیات ترکی توجه داشتند.

توجه به این آثار تا قرن سوم در میان ایرانیان چندان جدی نبوده است؛ اما ازاواخر قرن سوم واوایل قرن چهارم، به دنبال توجه به ادبیات فارسی، این آثار موردبازنویسی قرار گرفت. این پژوهشگر به تفاوت شعر زندهیاد حسینی با دیگر شاعران همدوره خود اشاره و اضافه کرد: بیشتر سرودههای حسینی در نسبت با دورۀ انقلاب است؛ برای شهیدان و رزمندگان نوشت؛ امّا فرق او با دیگر شاعران همعصر او در این بود که میان جان و زبانش فاصلهای نبود.

اتفاقاً بايد از آنها تشكر كنيم كه كار خود را در آن دوران انجام دادهاند. وقتي كه سرعت حوادث بيشتر از سرعت خلق ادبي باشد شعر از جامعه عقب ميماند. مثلاً من ردپايي از شعر رضا بختيارياصل، هرمز عليپور و شعر خودم را ديدم. در ادامه زن در این هنگامه و هیاهوی پرخطر به خوبی می تواند دور نمایی از فردای خود را نظاره کند که شب را نمادی از این هنگامه می داند . اين شاعر اظهار كرد: شايد شاعران جوان ما اين امكانات را نداشته باشند تا به صورت خودجوش فضاي مطبوعاتي براي خود ايجاد كنند اما در واقع نميدانم كه چرا تاكنون چنين كاري انجام نشده است.

كرمپور تاكيد كرد: چرا ارشاد نبايد تعاملي با صدا و سيما داشته باشد و اين برنام را فقط ساليانه برگزار كند. من كورش كرمپور 15 سال پيش نيستم و نگاهم به سمت و سوي ديگري رفته است. كوروش كرمپور در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان گفت: ايسنا با فضادادن به چهرههاي جديد صادقانه عمل كرد. چرا فقط ايسنا بايد اين بار را به دوش بكشد؛ آن هم در بخش خبري.

آنها دوست دارند خود را ادامه يك نسل بدانند و عقبه خود را بشناسند. ولي جشنواره شعر خوزستان با تمام اين انتقادها تنها شعله اميد شاعران نسل جديد است و يقيناً شاعران نسل جديد انتظار دارند كه نسل قبلتر از خود را بشناسند. بدی تمام زمین را فرا گرفت. من اين را با اشراف بر شعر تمام ايران ميگويم. كما اين كه اين جوهره در شعر شاعران جديد هم وجود دارد.

فیه ما فیه مجموعۀ تقریرات مولانا است که با مثنوی مشابهت فراوان دارد اما نسبت به مثنوی مفهوم تر و روشن تر است و کنایات شعری ندارد و به نثر است. هر چند این تغییر به کندی صورت می پذیرد، اما در کلیت استعار حضوری مشخص دارد. ما بايد با بحثها و صحبتهاي خودمان به ارشاد كمك بكنيم تا ارشاد بداند كه چه چيز ارزشمندي دارد. ادبيات و شعر خوزستان را به يك چيز ميشناسند و آن داشتن جوهره شعري است. در دوران ما همه چيز دست به دست هم ميداد؛ آن زمان فضاي مجازي به اين صورت نبود و شاعران همديگر را در فضاي كاغذ ميشناختند.

دیدگاهتان را بنویسید