جزیره هنگام با همه جاذبهها، تصاویر و آدرس

اگر به خاطر داشته باشید، در تاریخچه کوتاه مقاله سفر به جزیره هنگام، گفتیم که این مکان زمانی در استعمار پرتغالیها بوده است. در نهایت و پس از اصلاحاتی که انجام گرفت، در نهایت این سیستم به نام سیستم طبقه بندی خاک AASHTO در سال ۱۹۴۵ ثبت گردید. یکی از انواع خاک که می توان نام برد خاک رسی است. نتایج این آزمایشها که با عنوان حدود اتربرگ شناخته میشوند، به منظور تعیین و طبقهبندی خاک مورد استفاده قرار میگیرند. اگر میخواهیم به دریاچه عروس و یا هر دریاچه و جنگل دیگری سفر کنیم، بهتر است که به عنوان طبیعتگرد این کار را انجام دهیم. هنگامی که طیف وسیعی از نیروهای مختلف بر روی سنگ ها وارد می شوند، آنها به قطعات کوچکتر تقسیم می شوند و انواع بافت خاک را تشکیل می دهند. به دلیل وجود حفرههای بیشتر در خاکهای بددانهبندیشده، عبور آب از آنها راحتتر انجام میشود. رس به تنهایی نمی تواند آب را از خود عبور دهد . رئیس جمهور در ادامه بازدیدهای سرزده خود در سفر استانی به مازندران، از ساحل خزرآباد بازدید کرد و در جریان آزادسازی سواحل به ویژه در این ساحل قرار گرفت. رئیس جمهور در ادامه بازدیدهای سرزده خود در سفر استانی به مازندران، به پایانه صادراتی کشاورزی مازندران رفت و در جریان فعالیت این مرکز به عنوان بزرگترین پایانه صادراتی قرار گرفت.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای آزادسازی سواحل بر حفظ مسائل امنیتی و جان مردم در استفاده مناسب از ساحل تاکید کرد و گفت: آزادسازی سواحل باید با قاطعیت اجرا شود تا عموم مردم بتوانند از ساحل نهایت استفاده را ببرند. وی با اشاره به ادامه بارشها در شمال غرب کشور گفت: از یکشنبه(۲۲ اسفندماه) شدت و گستره بارشها کاسته میشود و روز دوشنبه(۲۳ اسفندماه) بارشها در غرب، سواحل خزر ، اردبیل و قسمتهای شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و به صورت پراکنده در استانهای خراسان رضوی، ارتفاعات چهارمحال و بختیاری و شمال فارس پیشبینی میشود. به گفته ضیاییان بتدریج از بعدازظهر پنجشنبه با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر، بارندگی و کاهش نسبی دما در سواحل شمالی کشور نیز پیشبینی میشود. صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور ،اظهار کرد: پنجشنبه و جمعه (۱۹ و۲۰ اسفندماه) با ادامه فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب و غرب کشور، دامنههای جنوبی البرز در استانهای قزوین، البرز، تهران، بخشهایی از استان سمنان و دامنههای زاگرس مرکزی در استانهای خوزستان و لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس، همچنین در بخشهایی از استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و اصفهان، بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات بارش برف پیشبینی میشود.

ضیاییان ادامه داد: پنجشنبه (۱۹ اسفندماه)در نوار غربی کشور پدیده گردوخاک باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی خواهد شد و همچنین پنجشنبه وزش باد شدید در مناطق مرکز، شرق و شمال شرق کشور و طی روزهای جمعه و شنبه در نواحی جنوب غرب، غرب، جنوب، مرکز، شرق و شمال شرق کشور موجب خیزش گردوخاک در مناطق مستعد خواهد شد. به این ترتیب، جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگهای باریک موسوم به «تنگه چپقاوغلی» و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی میشود. با عنایت به اهمیت استراتژیکی دریای مازندران و وجود بازارهاى عظیم اطراف آن همراه با پتانسیلهاى اقتصادى و تجارى فراوان مانند استخراج و سواپ منابع انرژى، حمل و نقل، ارتباطات و ترانزیت کالا توسعه این مجتمع عظیم بندری مورد توجه ویژه قرار گرفته و انتظار می رود با اجرای طرح توسعه در سالهای آینده جایگاه شایسته ای را به ویژه با فعالتر شدن کریدور شمال – جنوب و افزایش سرمایه گذاری در اراضی پشتیبانی در عرصه تجارت بینالمللى ایفا نماید. وی ادامه داد:بارش در استانهای چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان، ارتفاعات تهران و قزوین شدت بیشتری دارد و طی امروز بارش پراکنده در استانهای یزد،خراسان جنوبی و ارتفاعات کرمان دور از انتظار نیست.

در اثر کم شدن استحکام، دیواره ها ریزش می کنند و چون وزن مخصوص آن با افزایش مواد گلی در آن زیاد می شود اثرات مخرب بیشتری را ایجاد می کند. مواد آلي هم با مواد غير آلي (ذرات سنگ، مواد معدني و آب) مخلوط مي شوند تا خاك تشكيل شود. در صورت مخلوط شدن با آب حالتی متراکم و سفت به خود می گیرد. به همین دلیل گردشگران در سفر به جزیره هنگام، برای شبمانی هم برنامهریزی میکنند و کمپ میزنند. در فرسایش توده ای لایه رویی خاک از آب اشباع شده ولی به دلیل غیرقابل نفوذ بودن لایه پایین خاک، لایه بالایی به حرکت درآمده فرسایش توده ای ایجاد می شود. خاکی که از طغیان آب در کنار رودخانه ها باقی میماند را نیز خاک لوم میگویند . این منطقه دورافتاده جهان که گویی زمان در بیشتر نواحی آن متوقف شده به دلیل تنوع جغرافیایی مانند بهشتی گمشده است.

دیدگاهتان را بنویسید