جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

دبیر کمیته اجرایی جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب نیز در این مراسم گفت: استاد کیاستپور همواره دغدغه ترویج نجوم به صورت همگانی را داشت و با اینکه آن مرحوم چهرهای آکادمیک بود، بر ترویج نجوم در میان مردم از طریق برگزاری رصدهای عمومی و باشگاههای نجوم تأکید داشت و برگزاری جشنواره ترویج نجوم نیز پیشنهاد خود ایشان بود. همچنین مسابقه تیمی نیز آزمون دیگری است که طی آن اعضای یک تیم به صورت مشترک سوال طولانی یا سختی را حل میکنند. کسانی که نمرهشان بیش از ۹۰٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال طلا دریافت میکنند.

البته پیش از این همایشها و سمینارهای نجوم آماتور (ترویجی) یا حرفهای در کشور برگزار شده که سمینار نجوم و اخترفیزیک زنجان نمونهای از آنها است، اما در این سمینار مقالات در سطح کاملاً تخصصی و نه آماتور ارائه میشود؛ بنابراین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب در نوع خود کمنظیر است و برای نخستین بار برگزار میشود. برای اولین بار در سطح دانشگاههای ایران، دانشکده مهندسی هستهای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی کیهان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو میپذیرد. این بار نیز دانش آموز دختر ایران، تنها دختر دارنده مدال طلای جهان بود. و اگر قصد دارید ادامه زندگی خود را در دنیای فیزیک به سر ببرید، المپیاد نجوم یکی از عرصه هایی است که می توانید خودتان را محک بزنید، تا ببینید چقدر توان قدم گذاشتن در این راه را دارید و آیا واقعا فیزیک مسیر اصلی زندگی دانشگاهی شما خواهد بود؟

این جابجایی زمین در مقابل ستاره ها که در فاصله بسیار دوری از زمین هستند بی تاثیر بوده و لی در مقابل خورشید که نسبت به ستاره فاصله اش با زمین بسیار کمتر است ؛ تاثیر زیادی دارد . ناگفته نماند که برای برخی مباحث کتاب استاندار و شاخصی که برای المپیاد مفید باشد وجود ندارد، مانند مبحث ابزارشناسی و سی سی دی ها، و یا آموزش رصد و کار با تلسکوپ و نیز دینامیک کهکشانی که این سالها بسیار با اهمیت شده است. برای شروع یادگیری نجوم کروی از مثلثات کتابهای دبیرستان شروع کنید و سعی کنید با مباحث مربوط به هندسه فضایی هم آشنا شوید.

پیداست که آزمون مرحله دوم آزمون ساده ای نیست و اکثر کسانی هم که المپیاد می­خوانند در واقع برای عبور از این مرحله تلاش می­کنند. البته در صورت جستجو در اینترنت می توانید برخی جزواتی که مدال آوران سالهای پیش برای این مباحث آماده کرده اند را دانلود و مطالعه نمایید. خیلی از دوستان این پرسش رو دارن که آخرش در نجوم احکامی باید مبنای برج رو قبول کنیم یا صورت ، بنده در این پست میخوام به این پرسش جواب بدم بصورت سوال وجواب ( البته از گفتن ادله تخصصی علم هیئت صرف نظر کرده و ادله ساده رو توضیح میدم ) .

بعد از این آزمون حدود ۴۰ نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال به مدت ۲٫۵ ماه در کلاس­های فشرده باشگاه دانش پژوهان شرکت می­کنند (کف قبولی مرحله دوم بنابر نتایج سال­های گذشته بین ۲۸% تا ۴۰% نمره کل آزمون بوده است). 4. ستاره شناسی؛ اصول و عمل نوشتهی دیکلارک و ترجمهی احسان مهرجو / انتشارات دانش پژوهان جوان. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، میتوانید به کتاب نجوم کروی نوشتهی آقای سادات موسوی (از دارندگان مدال طلای المپیاد نجوم) و بخش نجوم کروی کتاب ستاره شناسی، اصول و عمل نیز مراجعه کنید و پس از آن به حل سوالات کتاب اسمارت بپردازید.

، به مدت ۶ ماه و هفته ­ای ۲ تا ۳ روز در کلاس­های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانش­پژوهان شرکت می­کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمون­ های تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام می­شوند. دانش آموزان ایرانی با کسب سه مدال طلا و پنج مدال نقره برای کشور افتخار آفرینی کردند. هر پنج عضو این تیم دختر بودند.

در سال ۲۰۰۹ این المپیاد در ایران برگزار شد و تیم ایران با یک تیم پنج نفره به عنوان تیم اصلی و یک تیم ۴ نفره به عنوان تیم میهمان شرکت کرد. این آزمون معمولا در اواخر بهمن هر سال برگزار و نتیجه آن اواخر اسفند ماه اعلام می­شود (کف قبولی مرحله اول المپیاد نجوم عموما بین ۱۰% تا ۱۵% است). دروس این رشته عموما با دروس فیزیک، شیمی و ریاضی ارتباط نزدیکی داشته و به فردی که به صورت تخصصی در حوزه نجوم فعالیت داشته باشد، منجم یا اخترشناس گفته می شود. بازار کار رشته نجوم در کشور ما در بخش های مختلفی وجود داشته و عموما شامل امور آموزشی و تحقیقاتی می شود.

مدرس نجوم در مراسم اختتامیه این جشنواره که در دومین سالگرد درگذشت مرحوم کیاستپور ویژه منجمان آماتور، دانشجویان و دانشآموزان دوره دوم متوسطه برگزار شد، به تشریح مفهوم حرفهای و آماتور در حوزههای مختلف به ویژه حوزه علم پرداخت و اظهار کرد: مفهوم آماتور لزوماً به کیفیت در انجام کار اطلاق نمیشود و به فردی آماتور گفته میشود که کاری را بر حسب علاقه و بدون دریافت پول انجام میدهد. فیلم سیاره ها و کهکشان ها دوبله فارسی , همواره مورد توجه بسیاری از علاقه مندان نجوم و کیهان قرار داشته و با به کار گیری شبیه سازی های کامپوتری و انیمیشن های بسیار حرفه ای از اجرام آسمانی و فضای کیهان چشم همه را به خود خیره کرده و همگان را به تحسین سازندگان وا داشته است…

اکثریت عظیمی از این جدول ها بر مبنای نظریۀ بطلمیوس تنظیم و نهایتا اصلاحاتی در بعضی پارامترها صورت گرفته بود. نحوهی مدالدهی المپیاد جهانی نجوم بهچه صورت است؟ این آزمون به صورت کتبی شامل ۶ تا ۱۰ سوال و به مدت زمان ۲۷۰ دقیقه بر گزار می گردد. از دیرباز و زمان ظهور انسان خردمند روی کره زمین، همواره انسان در رابطه با آسمان کنجکاو بوده و در پی یادگیری هرچه بیشتر از این دریای بیکران. زمان رسمی کشور انگلستان و اروپای باختری ، که بر مبنای زمان محلی گرینویچ ، با نصف النهار صفر ، قرار دارد. با ساخت مجموعهای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد.

همه نگاه کردن به آسمان و ستارهها را دوست دارند ولی عدهای به تماشا قانع نیستند و دلشان میخواهد از رمز و راز کهکشانها و سیارهها باخبر شوند. بدون شک starry night یکی از بهترین نرم افزارهای ارائه شده پیرامون آسمان شب و نجوم می باشد. آزمون رصد که میتواند شامل رصد آسمان واقعی یا آزمون آسماننما (پلنتاریوم) باشد. در مرحله اول همه علاقه مندان در سراسر کشور در یک آزمون تستی شامل ۳۵ سوال شرکت می­کنند. پاسخ به چند سوال انتخاباتی مهم چگونه مجلس با قانونگذاری زندگی ما را بهبود بخشید؟ هر دوره معمولا شامل ۱۵ سوال کوتاه و ۲ یا ۳ سوال بلند است.

در سال ۲۰۰۷ جمهوری اسلامی ایران با تیم ملی المپیاد نجوم خود (شامل دو دانش آموز دختر و شش دانش آموز پسر) در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم اوکراین موفق به کسب مقام اول جهان در رده سنی زیر ۱۷ سال شد. در آن سال تیم ایران موفق به کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز شد. در این دوره ،تیم ملی در ایران با یک مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز موفق به کسب مقام سوم در جهان شد.

همچنین در این مستند با همهی تنوع و پیچیدگیهای زمین مانند دریا، اتمسفر و حیات آشنا خواهیم شد. سیاره آبی دو ( Blue Planet II ) یک مجموعه مستند طبیعت بریتانیایی است که مانند سیاره آبی بر روی زندگی دریایی تمرکز دارد. زبان رسمی مسابقات انگلیسی است اگرچه امکان ترجمه سوالات وجود دارد. وی افزود: پیش از این جشنوارهای برای عرضه و نمایش فعالیتهای منجمان آماتور در طول یک سال در کشور وجود نداشت تا بهترینها در یک رقابت نجومی معرفی شوند. منجمان مسلمان نتیجۀ رصدها و محاسبات نجومی خود را در کتاب هایی به نام «زیج» جمع آوری می کردند که زیج خوارزمی از خوارزمی، زیج جامع از کوشیار گیلانی و زیج خاقانی از غیاث الدین جمشید کاشانی از مهم ترین این زیج ها محسوب می شوند.

در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ­ی مرحله دوم خواهد بود در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می­کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته­تر از مباحث قبل تدریس می­شود. در سال ۲۰۰۸ تیم ۵ نفره کشورمان مرکب از دارندگان مدالهای سالهای قبل در دومین المپیاد نجوم واخترفیزیک (دور جدید) اندونزی شرکت و با کسب یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز و یک دیپلم افتخار با کسب رتبه چهارم جهان به کشور بازگشت. بعضی از عجیب ترین ستاره ها، در واقع ستاره های مرده یا سیاه چاله های فضایی هستند که هنوز بشر از ماهیت آنها اطلاعات دقیقی ندارد.

شناخت صورت­های فلکی، موقعیت آنها در آسمان، آشنایی با ابزارهای رصدی (دوچشمی­ ها، تلسکوپ ­ها و CCDها) و نحوه محاسبه ­ی پارامترهای فنی و اپتیکی آنها موضوع پراهمیت دیگری است که شرکت­کنندگان در المپیاد نجوم و اخترفیزیک باید با آن آشنا باشند. نجوم کروی: این قسمت از نجوم به بررسی زمان، موقعیت مکانی و حرکت (طلوع، غروب، گذر و … موقعیت یک ستاره نسبت به ستارگان اطرافش در دوبازه زمانی به فاصله شش ماه اندازه گیری میشود . علاوه بر این، ستاره شناسان بسیاری از ستارگان را نامگذاری کردند که امروزه هنوز از این نامهای انتخاب شده استفاده میشود.

از سویی تعداد زیادی از این کتب با هم، همپوشانی داشتند و خرید همه ی آنها علاوه بر تحمیل هزینه به خانواده ها باعث اتلاف وقت دانش آموزان جهت مطالعه تمامی این منابع می شد. خانم آزاده فتاحی علاوه بر کسب مدال طلا دراین دوره موفق به کسب مدال ویژه بالاترین نمره در امتحان تئوری نیز شد. در پایان دوره­ ی تابستانه از آنها امتحان­های تئوری و عملی (برخلاف مراحل اول و دوم، در مرحله سوم آزمون عملی رصد سهم عمده ­ای در نتایج و تعیین رنگ مدال دانش­آموزان دارد) گرفته خواهد شد و با توجه به نتایج به دست آمده به ۱۰ نفر اول مدال طلا و مابقی مدال نقره و برنز اهدا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید