تربیت و انواع تربیت و اهداف آن:

از همین رو باید افرادی با مهارت بالا و دانش لازم در این رشته پرورش یابند و آموزش ببینند. چون همین عمل که مطابق میل خاصی د ر انسان است و قاعدتا باید اخلاقی باشد با کلیت نظام تمایلات هماهنگی ندارد و غیر اخلاقی است. نظام مشتمل بر ارکان و عناصری است که به گونه ای منظم با یکدیگر در ارتباط متقابلند. خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «یَا أَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَکمُ ْوَ أَهْلِیکم نَارًا؛ (5) ای کسانی که ایمان آوردهاید؛ خود و خانواده خود را از آتش نگاه دارید.» مولا امیرالمومنین (ع) در تفسیر این آیه شریفه میفرمایند: «عَلّموا انفُسَکُم و اُهلِیکُم الخَیر و أدَّبوهُم؛ (6) یعنی به خود و خانواده خود خوبی بیاموزید و آنان را تربیت کنید.» با توجه به آیهای که مورد مطالعه قرار گرفت، اهمیت تربیت فرزندان به خوبی آشکار میشود.

پیامبر اکرم (ص) میفرمایند: «فرزندان خود را در هفت سالگی نماز بیاموزید و چون ده ساله شدند، آنها را بر ترک نمار تنبیه کنید.» (28) یکی از مشکلات خاص این دوران؛ آشکار شدن بلوغ زودرس در بعضی از نوجوانان میباشد. یکی از چیزهایی که والدین باید از ان اجتناب کنند واکنش داشتن به رفتارهای پرخاشگرانه با تنبیه است. خصوصیات فردی او را شناسایی کنید و اگر به چیز خاصی علاقه دارد، از راه همان علاقه بر او اثر بگذارید و تنبیه و تشویقتان را بر اساس ان انجام دهید. در حال حاضر افراد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی قادر به انجام کارهای پژوهشی و تدریس در مراکز ورزشی خواهند بود.

دانش آموختگان این شاخه از علوم ورزشی با تاثیر پروتکلها و برنامههای مختلف ورزشی در عملکرد ورزشی افراد جامعه آشنا میشوند. در ادامهی متن پیش رو به هر کدام از این گرایشها که اکنون خود به عنوان یک رشته در مقطع کارشناسی ارشد شناخته میشوند به شکل جداگانهای خواهیم پرداخت. ضرورت تربیت دینی کودکان لااقل از دو دید فردی و اجتماعی قابل رسیدگی است از لحاظ فردی باید گفته شود که مذهب پایه و مایه همهی جوانب و ابعاد زندگی فرد و سبب بسیاری از رشدها و انحطاطهاست چه بسیارند امانتهای الهی که در سایهی بیتوجهی اولیای کودک جنبههای عقیدتی و مذهبی او لکهدار میشوند و یا کودکانی را که میتوانند در آیندهای نزدیک اعضای مفید به حال خود و اجتماع باشند ولی افرادی میشوند خائن، عقدهای، هرزه، فحاش و بیبند و بار که لطمه آن پیش از هر کس متوجه خودشان میشود.

کسانی که رشتهی تربیت بدنی را به عنوان رشتهی تحصیلی خود انتخاب کردهاند میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر دو شاخهی یاد شده و گرایشهایشان شاخهی دیگری به نام آسیب شناسی و حرکات اصلاحی را هم انتخاب کنند. علاوه بر آن دانش آموختگان این گرایش میتوانند به عنوان مربی خصوصی نیز به فعالیت بپردازند و به ورزشکاران حرفهای در رشتههای مختلف تعلیم دهند. با این هدف که آنها بتوانند به عنوان یک مربی حرفهای با ورزشکاران و دانش آموزان در در حوزههای مختلف ورزشی ارتباط برقرار کنند. با توجه به پیشرفت رشته تربیت بدنی طی سالهای اخیر و گستردهتر شدن مفاهیم موجود در آن، شاید بتوان بتوان به نوعی این رشته را به عنوان یک مکمل برای رشته پزشکی قلمداد کرد.

دانش آموزان کدام رشته تحصیلی می توانند رشته تربیت بدنی را در دانشگاه بگذرانند؟ فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی می توانند بعد از پایان تحصیلات در مدارس و یا مراکز آموزشی مانند سازمان های دولتی، فدراسیون های ورزشی و… اگرچه نوع این واحدها با توجه به نوع رشته و گرایش تحصیلی انتخابی متفاوت خواهد بود، اما در حالت کلی به 6 واحد درس پایه، 14 واحد درس تخصصی، 6 واحد درس انتخابی و 6 واحد پایان نامه تقسیم میشود. اغلال، جمع غل به معنای زنجیر شامل: عقاید باطل، خرافات، بتپرستی، بدعت و سنتهای دست و پاگیر جاهلی میشود .گر چه به دلایلی تورات و انجیل را تحریف شده میدانیم، اما در همین تورات و انجیل موجود نیز اشارات و بشارتی نسبت به پیامبراسلام(ص) به چشم میخورد.

در عمل این رشتهی تحصیلی اگر با آموزش مناسب همراه باشد دانشجویان را در حد یک پزشکیار با جسم انسان و خصوصیات مختلف آن آشنا خواهد کرد. در واقع میتوان گفت که هدف اصلی از تحصیل دانشجویان در رشتهی پزشکی مقابله با بیماریهایی نظیر نارسایی قلبی یا مرض قند و آسیب مفاصل و درمان آنها است. افرادی که به علوم مطرح شده در این گرایش مسلط هستند قادر به طراحی تمرینات مختلفی خواهند بود که ورزشکاران میتوانند با اجرای آنها در طول مسابقات مهارتهای خود را افرایش داده و کیفیت نمایش نهایی خود در حین مسابقه را ارتقا بخشند. فارغالتحصیلان گرایش امدادگر ورزشی پس از پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد این فرصت را خواهند یافت تا در کادر پزشکی تیمهای مختلف ورزشی به فعالیت مشغول شوند.

آن دسته از کسانی که تحصیلات خود را در گرایش یادگیری و کنترل حرکتی از شاخه رفتار حرکتی به پایان رساندهاند میتوانند در کلینیکهای کار درمانی به عنوان دستیار مشغول به کار شوند. میتوان این شاخه از علوم ورزشی را به عنوان پایه و اساس علم تمرین قلمداد کرد. این تمرین میتواند از فرزند آنها یک کودک باهوش و پیشرو بسازد. شیوه تربیتی که برای فرزند خود انتخاب می کنیم ممکن است به رفتاری که از او سر می زند و سن او، خلق و خو و سبک تربیتی ما متفاوت باشد. اما تمام اینها منوط بر آن است که بتوانید رابطه صمیمانهای با فرزند خود برقرار کنید.

در دوره دکتری نیز همان رشته ها و گرایش هایی که در کارشناسی ارشد بودند، وجود خواهند داشت؛ اما پذیرش در هر سال به شرایط دانشکده و گروه آن رشته بستگی دارد. دانش آموزان رشته ریاضی، تجربی، انسانی و کسانی که در هنرستان تربیت بدنی خوانده اند، می توانند این رشته را در دانشگاه نیز ادامه دهند. 5. نظام پیشنهادی فروید برای اینکه بتواند زندگی اخلاقی بهنجار بزرگسال را به خوبی توصیف کند بسیار محدود و ناتوان است. معلم، یکی از حلقههای زنجیرة نظام آموزشی و مؤثرترین عنصر آن است. فیزیولوژی ورزشی را میتوان یکی از شاخههای قدیمی رشته تربیت بدنی به شمار آورد.

سپس فرمودند من صلاح میدانم که آن را به خویشاوندان نیازمند خود بدهی. در حالت کلی فارغ التحصیلان این رشته بیکار نمی مانند و اگر توانمندی های خود را گسترش دهند، می توانند به عنوان مربی، کارشناس و یا مربی بدنسازی جذب سازمان تربیت بدنی شوند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مربی و مسئول ورزش در وزارت خانه ها فعالیت کنند. در این گرایش همچنین نوع حرکات بدنی انسانها مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد و رفتارهای ناهنجار مربوط به آن نیز ارزیابی میشود.

البته این دسته از افراد میتوانند در بخشهای دیگری نظیر باشگاههای ورزشی، مراکز عمومی مانند پارکها و خانههای سلامت یا در شهرداریها نیز به ارائهی خدمات مشاورهای در حوزهی رشد حرکتی مشغول شوند. افزون بر آن که افراد علاقهمند میتوانند در شاخهی فیزیولوژی ورزشی با معلوماتی در زمینهی تغذیه ورزشی نیز آشنا شوند. در گذشته نیز بعضی در برخی از دانشگاه ها سه گروه در رشته تربیت بدنی داشتند. گذشته از آن برای یافتن استعدادهای ورزشی باید حتما بر مباحث مطرح شده در علوم ورزشی و رفتار حرکتی اشراف کامل داشت.

این شاخه از علوم ورزشی خود به پنج گرایش مجزا تقسیم میشود که مواردی نظیر فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی، فیزیولوژی ورزشی کاربردی، فیزیولوژی فعالیت بدنی محض، فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی و در نهایت تغذیه ورزشی را در بر میگیرد. بلکه باید از نوزادی به اندازه و با روش صحیح پسر خود را در آغوش بگیرید و ببوسید. مادران باید بدانند که ارتباط آنها با پسر خود در روابط آیندۀ آنها بسیار تأثیر میگذارد. آنها میتوانند در تدوین برنامههای درسی مدارس در رشته تربیت بدنی و ارزیابی برنامههای مختلف مراکز ورزشی همکاری کنند.

در مجموع گرایش فیزیولوژی ورزشی در بهبود بیماریهایی نظیر امراض قلبی و عروقی یا متابولیک تاثیر و کاربرد فراوانی دارد. علاوه بر آن امکان فعالیت به منظور توسعه و بهبود برنامههای درسی تربیت بدنی در مدارس و مراکز ورزشی نیز برای این دسته از افزاد فراهم خواهد بود. از نظر اسلام میتوان گفت تربیت عبارت است از هدایت و ادارهی جریان ارتقایی و تکاملی بشر یا ایجاد هیئت تازه در فرد به منظور فراهم آوردن زمینهی رشد و تکامل همه جانبه. به نظر او هر دو روش (تلقین و تعلیم و تربیت) سعی دارند تا بر رفتار فرد مؤثر باشند.

در روزگار معاصر نیز برخی از طبیعت گرایان معتقد بودند هدف آموزش و پرورش آماده ساختن فرد برای پیروزی در تنازع بقاست؛ چنان که در جوامع کمونیستی هدف نهایی تربیت، فراهم کردن امکانهای رشد و گسترش دولت کمونیستی انگاشته میشد. امیل دورکیم نیز در سال 1973 اعلام کرد که خانواده واحد اجتماعی کوچکی است که به انعکاس کل سیستم اجتماعی و خواستهای اجتماعی میپردازد. تعداد کل واحدهای درسی در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در مقطع کارشناسی 133 عدد است. این شاخهی مهم از علوم ورزشی خود به سه گرایش مختلف به نامهای یادگیری و کنترل حرکتی، رشد حرکتی و آموزش تربیت بدنی دستهبندی میشود.

رشته تربیت بدنی کماکان در مقاطع تکمیلی به شش گرایش مختلف به نامهای فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، روانشناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی و مدیریت ورزشی دستهبندی میشود. مسلما در کشور ما کاربردهای رشته فیزیولوژی ورزشی در جامعه در حد کشورهای پیشرفتهی جهان نیست. بدین ترتیب میتوان گفت از منظر قرآن، هر جا که پای تربیت در میان باشد، آمیخته با تقدیس و بزرگداشت است، مگر آن مواردی که در حقیقت تربیتی در کار نباشد و تنها ادعا و پندار تربیت وجود داشته باشد، همچون ادعای ربوبیت فرمانروایان مستبد بر رعایا و شهروندان جامعه خویش. به نظر میرسد، تحلیل درست این باشد که انجام این کار خلاف، ناشی از آن است که باورِ دانشی او، به باور قلبی تبدیل نشده است.

به منظور انجام این کار آنها میتوانند به مدیران و معلمان مدارس یا موسسات آموزشی خدمات مشاورهای ارائه دهند و به آموزش موثر مهارتهای ورزشی و حرکتی در مدارس و مراکز ورزشی بپردازند. ۱- حتما باید در تربیت فرزندمان کاری انجام دهیم . والدین باید با بهره گیری از این 4 روش و الگوهای متفاوت تربیتی ، یک شیوه متعادل تربیتی را بکار گیرند وعشق خود را نثار کودکان کرده و با تعیین محدودیت ها، آن ها را در مسیر درست قراردهند. با فرا گرفتن مباحث گرایش رشد حرکتی میتوان به طراحی فعالیتهای بدنی مختلف بر اساس تواناییهای گوناگون افراد و همچنین میزان سن و نوع جنسیت آنها پرداخت تا شرایط بهتری را برای زندگی فراهم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید