المپیاد نجوم و منابع لازم برای هر مرحله المپیاد

به همين مناسبت و با همت انجمن خيريه بانوان ارمني تهران و موسسه تحقيق و ترجمه “هور” روز گذشته مراسم بزرگداشت نودمين زادروز دکتر آلينوش طريان در محل ورزشگاه “آرارات” تهران برگزار گرديد. مراسم بزرگداشت دکتر آلينوش طريان مادر نجوم ايران به ابتکار انجمن خيريه بانوان ارمني و موسسه تحقيق و ترجمه “هور” برگزار گرديد. حضار ايستاده از دکتر طريان که به علت کهولت سن با ويلچير به سالن آورده شده بود استقبال کردند. دکتر آلينوش طريان ستاره درخشان عرصه نجوم ايران، اولين زن فيزيکدان در ايران و دارنده عنوان مادر ستاره نجوم ايران نود ساله شد. دانشجویان سالهای ابتدایی رشته های فیزیک، دانش اموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد نجوم، و علاقه مندان به اخترفیزیک با پایه ریاضی و فیزیک در سطح سالهای آخر دبیرستان می توانند از این کتاب به عنوان یک مرجع مناسب استفاده کنند.

آشنایی با ریاضیات پایه و مفاهیم اصلی فیزیک برای مطالعه این کتاب لازم است.این کتاب تشریح فشرده مبانی فیزیکی دانش اخترشناسی، در یک سطح متوسط بوده است. منابع مطالعه برای المپیاد نجوم چیست؟ همچین آزمونهای میان دورهای نیز دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار میدهد تا تلاش لازم را برای موفقیت در المپیاد داشته باشند. فرهنگ مردم ایران از گذشته تا به امروز بوده و هست که روز ۱۳ فروردین (سیزده بدر) را باید در فضای سبز سپری کنند و در خانه نمانند. در ترجمهی آن نیز سعی شده که مطالب به همان صورت ساده و غیر فنی ارایه شوند.

علاوه بر این، تصاویر مشاهده شده از تلسکوپهای جدید نشان میدهد کهکشان راه شیری تنها جزئی از یک خوشه محلی است که شامل ابرهای ماژلان، کهکشان امراهالمسلسله، کهکشان کوچک نزدیک آن و چند کهکشان کوچک دیگر است که به طور کلی ۱۹ عضو را تشکیل میدهند. ابزارشناسی و رصد: همانند سایر علوم که با آزمایش، اطلاعات جمع آوری می­کنند در نجوم هم آزمایشگاه طبیعی ما کره آسمان است و تمام آنچه ما انجام می­ دهیم، مشاهده و ثبت اطلاعات است.

مولف :رابرت تی. دیكسوناین كتاب در بیش از دویست كالج و دانشگاه ایالات متحده امریكا و سایر كشورها تدریس میشود. استیون هاوکینگ، دانشمندی که در صندلی چرخدار می نشیند و نه می تواند حرکت کنـد و نه سخن بگویـد، به عنـوان استاد لوکازین دانشگاه کمبریج ( مقامی کـه قبلاً بـه اسحـاق نیوتـن و بعدها به پی. نویسنده : استیون و هاوکینگانتشارات : شرکت سهامی انتشاراز انفجار بزرگ تا سیاهچاله ها.

در اوستا، به ویژه در یشت ها، اطلاعات بسیاری ارائه شده که نشان می دهد ستاره شناسان آریایی با ستاره ها و طلوع و غروب آنها آشنا بوده اند. با اندازهگیریهای اختلافمنظر میتوان فاصلهی ستارگان نزدیك را تعیین كرد.ابتدا اغلب ستارگانی را بررسی میكنیم كه آنها را ستارگان عادی مینامیم. ترجمه: توفیق حیدرزاده464 صفحه كه شامل: تاریخچه نجوم، فصل 1:جهان، فصل2:رصد ستارگان. کتابی در مورد کیهانشناسی و سیاهچاله هاکتاب « تاریخچه زمان» پرخواننده ترین کتابی است که تاکنون درباره کیهان شناسی نوشته شده است. در کیهان شناسی شما انبساط جهان و توصیف درست از آن را خواهید آموخت و میآموزید که کمیت های رصدی مثل روشنایی ستاره و قطر زاویهای آن چگونه تحت تاثیر انبساط جهان متفاوت دیده خواهند شد.

این کتاب توسط دو تن از نویسندگان معروف در زمینه های ستاره شناسی حرفه ای نوشته شده و بوسیله زنده یاد دکتر تقی عدالتی و دکتر جمشید قنبری ترجمه شده است. برخی پژوهشگران نقش معروف شیر به گاو در تخت جمشید را که بر دیواره بیرونی کاخ آپادانا دیده می شود، نقش نجومی می دانند. اندازه این تفاوت بین « ساعت خورشید حقیقی » و « ساعت خورشید متوسط » در هر لحظه را تعدیل زمان نامیده­اند.

دانشمندان دیگری هم از مدتها قبل چنین نظریهای را مطرح کرده بودند، اما کوپرنیک نخستین دانشمندی بود که این نظریه را به روش علمی و ریاضی ارائه کرد و نشان داد که فرض مرکزیت خورشید هم به همان اندازه ی فرض مرکزیت زمین معقول است. روشنایی و رنگ همه ستارگان را میتوان مستقیماً اندازه گرفت ولی برای جرم و شعاع باید دوتاییها را مطالعه كرد. نجوم دینامیکی یکی از منابع المپیاد نجوم است.نجوم دینامیکی یکی از محبوبترین کتابهای نجومی رایج در میان علاثهمندان فارسی زبان زیباییهای آسمان شب است.این كتاب به گونهای طراحی شده است كه برای دانشجویان علوم انسانی و عموم خوانندگان ِعلاقمند نیز مفید و بازنمای شكوه و عظمت عالمی باشد كه در آن زندگی میكنیم.برای مطالعه این متن پیش نیاز علم خاصی ضروری نیست.

این کتاب به بیش از سی زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ شده است و در هفته یکصدو هشتاد و چهارم آن، به دلیل طولانیترین حضور در لیست پرفروشترین کتابهای ساندی تایمز، در کتاب رکوردهای گینس(Guinness) ثبت گردید. رئیس مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به اینکه این مرکز بخشی از خانه علوم است، تاکید کرد: در حدود دو هفته آینده مراسم افتتاحیه این رصدخانه برگزار میشود. وی با اشاره به اینکه باید به مفاهیم با دقت توجه کرد زیرا ممکن است در ظاهر تعیین کننده نباشند اما در باطن و در درازمدت نشان دهنده کاری هستند که فرد انجام میدهد، یادآور شد: تا زمانی که آماتور معنی کیفیت بد میدهد، تصورات اشتباه نیز وجود دارد و برخی ممکن است تصور کنند، منجم آماتور کارش جدی نیست؛ این برداشت کاملاً مردود است و در واقع منجم حرفهای، مستقل از کیفیت کارش، بابت آن پول دریافت میکند.

هر سال وزن سوالات آزمون مرحله اول متفاوت است و برای اینکه عدالت آموزشی بیشتری برقرار باشد دقیقا مشخص نمیکنند که از مبحث چند سوال مطرح میشود. این آزمون محاسباتی است و یکچهارم نمرهی آزمون نهایی را تشکیل میدهد. گالیله به سبب ترویج چنین نظریههای جسورانهای که به صراحت بر خلاف تعالیم کلیسا بود، به رم احضار شد تا در دادگاه مخوف تفتیش عقاید محاکمه شود.پس از محاکمهای طولانی و توان فرسا، گالیله مجرم و مرتد شناخته شد و او را به بازداشت خانگی تا پایان عمر محکوم کردند.

تاکید نویسنده بیشتر بر جنبههای نظری این علم بوده است، اما هرجا که فایدهای متصور بود، به جنبههای مشاهدهای موضوع نیز اشاره شده است.11- 186 پرسش و پاسخ نجومی نویسنده : آین نیکلسونناشر : به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)کتاب “186 پرسش و پاسخ نجومی” ترجمهی یکی از منابعی است که سعی دارد به صورت موجز به سوالات اساسی نجومی پاسخ دهد.کتاب به زبان ساده و با هدف مطالعهی عموم نگاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید